postać

Robin

Titans (2018) DC Universe

Dick Grayson – superbohater, pierwszy podopieczny Batmana, który działał jako Robin, a następnie usamodzielnił się jako Nightwing. Postać z komiksów wydawnictwa DC, która pojawia się w ich animowanych i aktorskich adaptacjach oraz grach wideo.

Richard Dick Grayson wychował się w rodzinie akrobatów cyrkowych. Kiedy jego rodzice giną w wyniku sabotażu, chłopiec zostaje przygarnięty przez Brucea Waynea. Wayne szkoli go na pomocnika Batmana i wkrótce Grayson jako Robin staje u jego boku, by walczyć ze zbrodnią w mieście Gotham. W charakterystycznym czerwono-zielono-żółtym kostiumie, ze swoimi akrobatycznymi talentami oraz poczuciem humoru Dick wnosi odrobinę światła do świata Mrocznego Rycerza. Z czasem uniezależnia się od Batmana, wstępując w szeregi drużyny nastoletnich herosów znanej jako Młodzi Tytani. W końcu zmienia też superbohaterską tożsamość i zaczyna działać jako Nightwing. W komiksach zdarzało mu się nawet przejmować tymczasowo pelerynę Batmana (np. z Damianem Wayneem jako Robinem u boku). Jego największymi przeciwnikami są oczywiście ikoniczni wrogowie Batmana - zwłaszcza Joker i Dwie-Twarze. Ale Dick ma też własnych antagonistów, wśród których prym wiedzie Deathstroke.

Dick Grayson razem z Batmanem wielokrotnie trafiał na duży i mały ekran. W serialu "Batman" (1966-1968) wcielał się w niego Burt Ward, w filmach "Batman Forever" (1995) i "Batman i Robin" (1997) - Chris ODonnell, a w serialu "Titans" (2018) - Brenton Thwaites. Pojawiał się również w serialach animowanych, m.in.: "Batman" (1992-1995), "Liga Młodych" (2010), "Młodzi Tytani" (2003-2007), "Batman: Odważni i bezwzględni" (2008-2012) oraz pełnometrażowych animacjach, m.in. "Batman w cieniu Czerwonego Kaptura" (2010). Możemy go zobaczyć również w grach, m.in. "Injustice: Gods AMong Us" (2013), "Injustice 2" (2017) czy "Batman: Arkham Knight" (2015).

Więcej Mniej
świat DC twórcy Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson data powstania kwietnia 1940 znany też jako Nightwing / Red Hood
Batman: Zagłada Gotham
Zwiastun nr 1
Merry Little Batman
Zwiastun nr 1
Rycerze Gotham
Zwiastun nr 6 (polski)
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze sceny akcji z filmów o Batmanie
Robin jest zastrzeżonym znakiem towarowym i DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.