Postać

Harley Quinn

Legion samobójców (2016) Warner Bros. Entertainment Inc.

Właściwie: Harleen Frances Quinzel. Jest ekstrawaganckim, rozpoznawalnym czarnym charakterem ze świata DC Comics. Uznawana jest za nieformalną "dziewczynę" Jokera, chociaż zyskała rozgłos również dzięki solowym dokonaniom w przestępczym świecie. W kinowych filmach z uniwersum DCEU wciela się w nią Margot Robbie.

Harley Quinn została stworzona przez Paula Dini i Brucea Timma na potrzeby animowanego serialu "Batman: The Animated Series" i dopiero później zaczęła pojawiać się w komiksach. Na początku miała być damskim odpowiednikiem Jokera, jednak z czasem jej postać zaczęła ewoluować w stronę nierozwiązywalnego usidlenia bohaterki między miłością a nienawiścią do Jokera, co napędzało jej nieobliczalny charakter.

Harleen ukończyła psychologię w Gotham. Z tytułem doktora została przydzielona do Azylu Arkham, gdzie poznała Jokera i pod jego wpływem popadła w obłęd. W końcu została uznana za niezdolną do wykonywania dalszej pracy i zamknięta w Arkham wśród ludzi, których dotychczas leczyła. Jej dalsze losy są historią trudnej miłosno-nienawistnej relacji z Jokerem (którego nazywała Panem J). Jej postać wykorzystywana jest w epizodach poświęconych Sekretnej Szóstce, Secret Society od Super Villiains, Legionie Samobójców czy Syrenom z Ghotam.

Motywacja Harley budowana była na zaburzeniach osobowościowych połączonych z jej antyspołecznymi zachowaniami; na początku twórcy obawiali się reakcji odbiorców na postać, określaną przez nich samych jako kobieta sukcesu, która zrezygnowała z siebie (z własnej autonomii) by stać się wykorzystywanym i znieważanym pomocnikiem. Mimo że początkowo pozostawała postacią drugoplanową, to z czasem stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów od DC Comics, a później integralną częścią DCEU.

W serii animowanej głosu Harley Quinn użyczyła Arleena Sorkin, w serialu "Ptaki nocy" odrywała ją Mia Sara. Margot Robbie to z kolei Harley z filmów "Legion samobójców", "Ptaki nocy" oraz "Legion samobójców 2".

Więcej Mniej
świat DC twórcy Paul Dini, Bruce Timm data powstania wrzesień 1992
Legion samobójców: Śmierć Lidze Sprawiedliwości
Zwiastun nr 5
Legion samobójców: The Suicide Squad
Zwiastun nr 3 (polski)
Injustice
Zwiastun nr 2
7 wspaniałych
7 wspaniałych Najlepsze sceny akcji z filmów o Batmanie
  • Test wiedzy

    Will Smith

    Weźcie udział w naszym quizie i przekonajcie się, ile wiecie o Willu Smithie.
DC jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Harley Quinn jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.