postać

Lando Calrissian

Lando Calrissian - przemytnik i hazardzista, w późniejszym czasie administrator Miasta w Chmurach na Bespin, bohater filmów i seriali z cyklu "Gwiezdne wojny". Po raz pierwszy na wielkim ekranie pojawił się w filmie "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje". Żył w czasach istnienia Republiki i Imperium Galaktycznego. Przyjaciel Hana Solo. Rozwiązując problemy wybierał spryt zamiast walki. W filmach "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje", "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi", "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" odtwórcą roli jest Billy Dee Williams. Ten sam aktor użycza mu głosu w serialu animowanym "Star Wars: Rebelianci". W produkcji "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie" w rolę Calrissiana wciela się Donald Glover.

Od dziecka uczył się grać w sabaka, czyli popularną grę karcianą. Kiedy dorósł, podróżował po galaktyce i poznawał nowych, wpływowych ludzi. W drodze spotkał też Hana Solo, z którym się zaprzyjaźnił. Dzięki grze wchodził w posiadanie cennych przedmiotów. Jego najbardziej znaną wygraną był frachtowiec Sokół Millenium (stracił go później w tej samej grze z Hanem Solo).

Został baronem Miasta w Chmurach na Bespin. Darth Vader zmuszał go groźbami do wydania Hana Solo, Lei Organy, Chewbakki i C-3PO. Cała intryga miała być tylko przynętą na Luke'a Skywalkera. Aby bronić miasta przed Imperium Galaktycznym, Lando zgodził się na te żądania. Szybko zdał sobie jednak sprawę, że przyjaciele są dla niego ważniejsi. Ogłosił ewakuację miasta i ruszył na poszukiwania porwanego Hana Solo. Po udanej misji dołączył do Sojuszu Rebeliantów i jako generał walczył w bitwie o Endor. We współpracy z Hanem zniszczył II Gwiazdę Śmierci.

Po raz pierwszy na srebrnym ekranie Lando Calrissian pojawił się w 1980 roku w filmie "Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje". Tak jak w filmach "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi" i "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" w postać wciela się Billy Dee Williams. W produkcji "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie" odtwórcą roli jest Donald Glover.

Bohater obecny jest także w serialach. Wystąpił w "LEGO Star Wars: Kroniki Yody", a następnie w "Star Wars: Rebelianci", który zdobył większą popularność.

Więcej Mniej
świat Gwiezdne wojny twórcy George Lucas, Lawrence Kasdan data powstania 17 maja 1980 znany też jako Baron Landonis Balthazar Calrissian III
LEGO Gwiezdne wojny: Wakacje
Zwiastun nr 1
LEGO Gwiezdne Wojny: Świąteczna przygoda
Zwiastun nr 1
Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
Zwiastun nr 1 (polski dubbing)
TOP
TOP Najlepsze seriale z uniwersum "Gwiezdnych wojen"
  • Test wiedzy

    Ile wiecie o "Gwiezdnych wojnach"?

    Wraz z marką Wilkinson Sword zapraszamy Was do udziału w quizie dotyczącym "Gwiezdnych wojen". Jak dobrze je znacie? Sprawdźcie sami.
  • Test wiedzy

    Gwiezdne Wojny

    Sprawdź, czy Moc jest z Tobą i rozwiąż quiz o "Gwiezdnych Wojnach".
Lando Calrissian jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Gwiezdne wojny jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.