świat

Animacje Disneya

Uniwersum filmów i seriali animowanych oraz gier wideo zrealizowanych pod szyldem Walt Disney Studios. W jego skład wchodzą zarówno krótkometrażowe animacje z przełomu lat 20. i 30., jak i zapoczątkowany filmem "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" ciąg pełnometrażowych animacji, które stanowią adaptacje klasycznych baśni, mitów, opowieści dla dzieci, a nawet postaci historycznych. Najpopularniejszymi postaciami z tego świata są więc zarówno oryginalne postacie zamieszkujące disnejowskie "uniwersum Myszki Miki" (Myszka Miki, Kaczor Donald, Goofy, Pluto, Sknerus McKwacz), jak i bohaterowie tacy jakm.in. Królewna Śnieżka, lew Simba, Pocahontas, Kubuś Puchatek czy Dumbo. 


Świat Disneya nie tworzy ujednoliconego fabularnie uniwersum. Większość pełnometrażowych animacji studia jest fabularnie samodzielna, a opowiedziane w nich historie zazwyczaj nie są kontynuowane ani komentowane w innych filmach (wyjątkiem są oczywiście sequele poszczególnych produkcji, które kreują "wewnętrzne" ciągi fabularne: jak np. "Król Lew", "Król Lew II: Czas Simby" i "Król Lew 3: Hakuna Matata"). Akcja każdego z filmów rozgrywa się w osobnym świecie przedstawionym: raz w baśniowej krainie z "Kopciuszka" (1950), innym razem w XVII-wiecznej Ameryce z "Pocahontas" (1995), jeszcze innym - w starożytnej Grecji z "Herkulesa" (1997). 


Nieco inaczej wygląda sytuacja tak zwanego "uniwersum Myszki Miki" (termin nie jest oficjalnie stosowany przez studio Disneya). Tutaj tworzą się różne ciągi narracyjne, które zmieniają się z projektu na projekt (np. dwie wersje serialu "Kacze opowieści"). W "uniwersum Myszki Miki" ważniejsza od ciągłości narracyjnej jest więc ciągłość postaci - jego mieszkańcami pozostają niezmiennie oryginalne postacie z disnejowskiego panteonu: Myszka Miki, Myszka Minnie, Kaczor Donald,  Sknerus McKwacz, Goofy, Pluto itp. (choć relacje między nimi oraz realia świata, w jakim funkcjonują, mogą ulegać kolejnym przekształceniom). Okazyjnie dochodzi też do mieszania "uniwersum Myszki Miki" ze światami z pełnometrażowych animacji: np. niedźwiedź Baloo z "Księgi dżungli" (1967) jest bohaterem własnego serialu "Super Baloo" (1990), a szereg filmowych postaci Disneya pojawia się gościnnie w serialu "Cafe Myszka" (2001-2004).


Ojcem chrzestnym świata jest Walt Disney, założyciel nazwanego swoim nazwiskiem studia, współtwórca postaci Myszki Miki, reżyser i producent. Tradycja disnejowskich animacji sięga pierwszych krótkometrażowych filmów z Myszką Miki (m.in. "Willie z parowca" z 1928 r.) oraz cyklu "Silly Symphonies" (m.in. "Taniec szkieletów" z 1929 r.). Pierwszą pełnometrażową produkcją studia była "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" (1937). Jej sukces dał początek cyklowi kolejnych pełnometrażowych animacji studia, które realizowane są do dziś (najpopularniejsze tytuły to m.in. "Bambi", "Dumbo", "Piękna i Bestia", "Król Lew", "Kraina Lodu"). Równolegle studio realizuje animowane seriale, które stanowią kontynuacje pełnometrażowych filmów (np. "Aladyn", "Lwia straż", "Lilo i Stich"), opowiadają o przygodach postaci z "uniwersum Myszki Miki" ("Kacze opowieści", "Brygada RR", "Dzielny agent Kaczor", "Goofy i inni") bądź stanowią oryginalne produkcje ("Gumisie"). 

Więcej Mniej
Baymax!
Zwiastun nr 2
Raya i ostatni smok
Zwiastun nr 2 (polski)
Nasze magiczne Encanto
Zwiastun nr 2 (polski)
Disney Epic Mickey: Rebrushed
Zwiastun nr 1
Disney Dreamlight Valley
Zwiastun nr 3
Disney Infinity
Zwiastun nr 2
TOP
TOP Najlepsze filmowe małpy
 • Test wiedzy

  Koty filmowe

  Jedyne w swoim rodzaju, pełne energii i niepowtarzalnie piękne - takie są filmowe koty. Sprawdźmy, czy zauważasz je w filmach!
 • Test wiedzy

  Rozpoznasz animację?

  Znasz się na animacjach? A potrafisz dopasować tytuł albo postać do kadru?
 • Test wiedzy

  Cytaty filmowe

  Przed Wami 15 sławnych cytatów ze znanych filmów.
Animacje Disneya jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones