Świat

Animacje Disneya

{"id":"11","linkUrl":"/world/Animacje+Disneya-11","alt":"Animacje Disneya","imgUrl":"https://fwcdn.pl/cwpo/00/11/11/14.3.jpg"}

Uniwersum filmów i seriali animowanych oraz gier wideo zrealizowanych pod szyldem Walt Disney Studios. W jego skład wchodzą zarówno krótkometrażowe animacje z przełomu lat 20. i 30., jak i zapoczątkowany filmem "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" ciąg pełnometrażowych animacji, które stanowią adaptacje klasycznych baśni, mitów, opowieści dla dzieci, a nawet postaci historycznych. Najpopularniejszymi postaciami z tego świata są więc zarówno oryginalne postacie zamieszkujące disnejowskie "uniwersum Myszki Miki" (Myszka Miki, Kaczor Donald, Goofy, Pluto, Sknerus McKwacz), jak i bohaterowie tacy jakm.in. Królewna Śnieżka, lew Simba, Pocahontas, Kubuś Puchatek czy Dumbo. 


Świat Disneya nie tworzy ujednoliconego fabularnie uniwersum. Większość pełnometrażowych animacji studia jest fabularnie samodzielna, a opowiedziane w nich historie zazwyczaj nie są kontynuowane ani komentowane w innych filmach (wyjątkiem są oczywiście sequele poszczególnych produkcji, które kreują "wewnętrzne" ciągi fabularne: jak np. "Król Lew", "Król Lew II: Czas Simby" i "Król Lew 3: Hakuna Matata"). Akcja każdego z filmów rozgrywa się w osobnym świecie przedstawionym: raz w baśniowej krainie z "Kopciuszka" (1950), innym razem w XVII-wiecznej Ameryce z "Pocahontas" (1995), jeszcze innym - w starożytnej Grecji z "Herkulesa" (1997). 


Nieco inaczej wygląda sytuacja tak zwanego "uniwersum Myszki Miki" (termin nie jest oficjalnie stosowany przez studio Disneya). Tutaj tworzą się różne ciągi narracyjne, które zmieniają się z projektu na projekt (np. dwie wersje serialu "Kacze opowieści"). W "uniwersum Myszki Miki" ważniejsza od ciągłości narracyjnej jest więc ciągłość postaci - jego mieszkańcami pozostają niezmiennie oryginalne postacie z disnejowskiego panteonu: Myszka Miki, Myszka Minnie, Kaczor Donald,  Sknerus McKwacz, Goofy, Pluto itp. (choć relacje między nimi oraz realia świata, w jakim funkcjonują, mogą ulegać kolejnym przekształceniom). Okazyjnie dochodzi też do mieszania "uniwersum Myszki Miki" ze światami z pełnometrażowych animacji: np. niedźwiedź Baloo z "Księgi dżungli" (1967) jest bohaterem własnego serialu "Super Baloo" (1990), a szereg filmowych postaci Disneya pojawia się gościnnie w serialu "Cafe Myszka" (2001-2004).


Ojcem chrzestnym świata jest Walt Disney, założyciel nazwanego swoim nazwiskiem studia, współtwórca postaci Myszki Miki, reżyser i producent. Tradycja disnejowskich animacji sięga pierwszych krótkometrażowych filmów z Myszką Miki (m.in. "Willie z parowca" z 1928 r.) oraz cyklu "Silly Symphonies" (m.in. "Taniec szkieletów" z 1929 r.). Pierwszą pełnometrażową produkcją studia była "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" (1937). Jej sukces dał początek cyklowi kolejnych pełnometrażowych animacji studia, które realizowane są do dziś (najpopularniejsze tytuły to m.in. "Bambi", "Dumbo", "Piękna i Bestia", "Król Lew", "Kraina Lodu"). Równolegle studio realizuje animowane seriale, które stanowią kontynuacje pełnometrażowych filmów (np. "Aladyn", "Lwia straż", "Lilo i Stich"), opowiadają o przygodach postaci z "uniwersum Myszki Miki" ("Kacze opowieści", "Brygada RR", "Dzielny agent Kaczor", "Goofy i inni") bądź stanowią oryginalne produkcje ("Gumisie"). 

Więcej Mniej
Raya i ostatni smok
Raya i ostatni smok (2021) Zwiastun nr 2 (polski) 2:23
Nasze magiczne Encanto
Nasze magiczne Encanto (2021) Zwiastun nr 2 (polski)
Kraina lodu II
Kraina lodu II (2019) Zwiastun nr 2 (polski) 2:20
Movie się
"Czarna Wdowa", "Raya i ostatni smok", "Judasz i Czarny Mesjasz"
 • Test wiedzy

  Koty filmowe

  Jedyne w swoim rodzaju, pełne energii i niepowtarzalnie piękne - takie są filmowe koty. Sprawdźmy, czy zauważasz je w filmach!
 • Test wiedzy

  Rozpoznasz animację?

  Znasz się na animacjach? A potrafisz dopasować tytuł albo postać do kadru?
 • Test wiedzy

  Cytaty filmowe

  Przed Wami 15 sławnych cytatów ze znanych filmów.
 • Ciekawa fabuła, odważna bohaterka, magia i magiczne istoty. To typowy skład w filmach Disneya, jednak wydaje mi się, że ten film będzie zrozumiały raczej dla starszych dzieci, nie to co "Król lew" ponieważ przesłanie jest bardziej dojrzałe. Poza tym, brakuje też typowych dla Disneya piosenek. W tym filmie ... więcej

  Animacje Disneya jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.