PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=464256}

Wyspa tajemnic

Shutter Island
8,2 587 555
ocen
8,2 10 1 587555
7,1 47
ocen krytyków
Wyspa tajemnic
powrót do forum filmu Wyspa tajemnic



(spoiler)


Ostatnią rozmowę interpretować można na cztery sposoby:

1. Andrew był pacjentem a eksperymentalna terapia skutków nie przyniosła

2. Andrew był pacjentem a eksperymentalna terapia przyniosła skutki tj odzyskał on
pamięć. Nie mógł jednak znieść świadomości śmierci dzieci i zabójstwa żony -wolał
więc udawać niepoczytalnego
Wiedział, że czeka go wówczas zabieg, po którym - najprawdopodobniej- zostanie
warzywem. Wolał jednak to niż życie ze świadomością bolesnej przeszłości.

3. Andrew ( Teddy ) nie był pacjentem a detektywem. Sukcesywnie faszerowano go
psychotropami w wyniku czego uwierzył, iż jest kimś innym, niż był w rzeczywistości.
Uznał, że zabił własną żonę która to uprzednio zabiła jego dzieci. Nie mogąc
zaakceptować (fałszywej!!!) przeszłości zgodził się na zabieg lobotomii.

4. Andrew ( Teddy ) nie był pacjentem a detektywem. Sukcesywnie faszerowano go
psychotropami. On jednak zachował świadomość tego kim jest i po co przypłynął na
wyspę. Nie widząc szans na dojście do prawdy - i nie chcąc dalej brać udziału w tym
teatrze absurdu - godzi się na zabieg lobotomii.

ocenił(a) film na 10
poland7

A czy zrobienie koktailu z mózgu nie jest tożsame ze śmiercią swiadomości? Poza tym to sam to sam "Tedy" rozumie nasuwa takie porównanie "is it better to live like a monster or die a good man"

ocenił(a) film na 8
poland7

teorie spiskowe sie kłaniaja...podaj mi przykład chociaz 5 teorii spiskowych nie mających zadnej rzacji bytu!!!

ocenił(a) film na 9
aravind

przed chwilą obejżałem film po raz drugi. Nie było żadnego marszu w kierunku latarnii. Główny bohater udał się przed siebie w kierunku bramy ośrodka, a personel wyruszył za nim. Następnie nastąpiło ujęcie latarnii. Wiązanie ze sobą tych 2 scen moim zdaniem wprowadza niepotrzebny(acz pewnie zamierzony przez autora ferment). To ostatnie ujęcie pokazujące mimo wszystko najbardziej zagadkowe miejsce na wyspie(po co robić biuro w opuszczonej trudnodostępnej latarnii) moim zdaniem symbolizuje tytuł: "Wyspa tajemnic"

trab1

"obejŻałem" hahaha ty sie pisać naucz durniu jeden!!!!!!111 słownik kup tumanie

ocenił(a) film na 10

ja bardziej przychylam się do wersji, że główny bohater był chory
kilku ludzi wspomniało w tym temacie jak i w innym o fakcie, że przesłuchiwana pacjentka ostrzegła go pisząc Teddiemu pod nieobecność Chucka w notatniku "RUN!", ale... nie wiem czy ktoś zwrócił większą uwagę na scenę, gdy już Teddy został odnaleziony przez strażnika i rozmawiał później z doktorem Cowleyem. W tle było widać pacjentkę (którą wczesniej przesłuchiwał Teddy) oraz jednego z lekarzy i sanitariusza. Wszyscy patrzyli co rusz na Teddiego i dr-a Cowleya oraz zawzięcie o czymś dyskutowali, zapewne o Teddym. Owa pacjentka patrzyłą na Teddiego i ewidentnie śmiała się z niego, co świadczyło o jakimś planie, a NIE o jej PRZYCHYLNOŚCI. To, żeby napisała mu w notatniki pod nieobecność Chucka "Uciekaj!" było zaplanowane. W jakim celu? Miał uwierzyć w to, że coś niedobrego dzieje się na tej wyspie. Po co miał w to uwierzyć? Utrzymywali go w tej wizji, w jego własnej iluzji, tak jak powiedział Cowley "Chcieliśmy dać Ci to odegrać", a później w latarni nastąpił "wstrząs" i retrospekcja. W tej samej scenie brał udział również pierwszy pacjent przesłuchiwany przez Teddiego i również rozmawiał o Teddym z innym doktorem patrząc na Teddiego, a ów doktor wyraźnie powiedział "Przestań się gapić".

ocenił(a) film na 10
kokodzambolina

kokodzambolina dobre spostrzeżenie co do napisu "RUN" Faktycznie to wszystko trzyma się całości...
aravind - nie chca w latarni nic przeprowadzać ....skąd wiesz gdzie oni go prowadzą...? :)
A że jest pokazana na końcu... no cóż moze po prostu takie zakończenie :)
A co do samej lobotomi to co to za życie??

ocenił(a) film na 10
bartosz148

osobiście jestem za 2 zakończenie
wie ktoś może o co chodziło w wywiadzie w z tym kolesiem, w którym bohater mazał ołówkiem po notatniku, co denerwowało przesłuchiwanego?

ocenił(a) film na 10
shot117

a czy nie sądzicie że gdyby wersja 3 i 4 była prawdopodobna a Teddy był na prawdę detektywem nie łatwiej byłoby go zepchnąć ze skał i powiedzieć że się pośliznął? W tym przypadku cały ten spisek jest trochę absurdalny gdyż są łatwiejsze sposoby pozbycia się węszącego detektywa.

ocenił(a) film na 7
shot117

Oczywiście: czy na wyspę, na której przeprowadza się nielegalne eksperymenty (i WSZYSCY pracownicy są w to zaangażowani) i na której ginie nagle pacjentka, jakikolwiek w miarę rozgarnięty człowiek sprowadziłby detektywów z zewnątrz? Po co? To nie miałoby sensu i mogło tylko zaszkodzić ich eksperymentom... Taką sprawę by się zataiło i nikt by się o niej nigdy nie dowiedział, to chyba oczywiste, tylko opcja nr.2 wchodzi w grę.

_B_a_r_t_

dopiero teraz oglądnełam ten film faktycznie super, moim zdaniem opcja nr2, a co do teorii spiskowych , to lobotomia była całkowicie legalna w Stanach przeprowadzono tam kilkadziesiąt takich zabiegów, były okrutne , ale w tym czasie środowisko lekarzy nie sprzeciwiało sie Walterowi J. Freemanowi, gdyż było to nieetyczne,żeby sprzeciwiać sie koledze po fachu, zatem była to próba terapii , która miała pomóc Andrew powrócić do realizmu, ci psychiatrzy chcieli mu pomóc i uchronic go przed tym strasznym zabiegiem

ocenił(a) film na 9
shot117

niby tak - to najłatwiejszy sposób, tylko co wtedy? Przysłali by kolejnego detektywa?

piratessa

"tylko co wtedy? Przysłali by kolejnego detektywa?"

jak zrobią lobotomie to następnego nie przyślą?

łatwiej jest powiedzieć ze był wypadek detektyw się poślizgnął niż powiedzieć a przypadkiem mu zrobiliśmy lobotomie

kokodzambolina

Wydaje mi się także że najbardziej prawdopodobna jest 2 wersja...
Czemu w scenie zejścia z łodzi strażnicy tak nerwowo trzymali broń?
Czemu podczas poszukiwań uciekinierki - strażnicy nawet nie próbowali szukać?
Czemu podczas przesłuchiwań detektyw wiedział że tak bardzo rozzłości więźnia skrobanie ołówka po kartce?

maselko151

można różnie interpretować , mi się trochę dziwne wydawały te dwie pierwsze wersje , ale jak czytałem niektóre argumenty to zdawałem sobię sprawę że jednak źle to zrozumiałem , osobiście wybieram 4 , ale kiedyś obejrzę jeszcze raz :)

artialpha

Może was to nie interesuje, ale właśnie jem chleb

ocenił(a) film na 10
k0zak111

dla mnie to absurd jesli ci z zakładu mieliby sie tak fatygowac dla jednego swira i robic wszystko aby ten myslał ze jest tak jak on mysli, jak juz ktos wyzej napisał ze oni chieli aby jemu sie wszytsko wydawalo realistyczne, wiec wsadzili go na kontynent zeby potem mogł popłynąc z powrotem statkiem na wyspę aby mogli mu dalej "ryć" psychike... a poza tym wykonywali nielegalne zabiegi to dlaczego mieliby robic wyjątek dla jednego świra? gdyby nie koncowka filmu byłabym za 4 a tak jestem za niczym, trzeba tu bardziej pomyslec i zadac sobie wiele pytan aby rozwikłac zagadke samego filmu

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

na dzien dzisiejszy wydaje mi sie ze teddy przypłynął jako detektyw a skonczył jako wariat, wmowili mu ze zabił zone oraz to ze jest pacjentem, wczesniej wypierał to ze swiadomosci a potem uznał ze mają racje czyli odpuscił.

"Nie widząc szans na dojście do prawdy - i nie chcąc dalej brać udziału w tym
teatrze absurdu - godzi się na zabieg lobotomii." samo to zdanie brzmi jak absurd, nikt zdrowy umysłowo nie zafundował by sobie lobotomii z takiego i zadnego innego powodu... ew popełnił by samobojstwo ale nie to...

"Na samym początku filmu zaraz po zejściu z łodzi policjanci jeden obok drugiego przeszukują wyspę. Dlaczego? Skoro sprawa ucieczki była celowo wymyślona przez cawleya."

dobre pytanie

"No po to przeszukują wyspę ponieważ to wszystko miało być realistyczne..."

głupia odpowiedz

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

aha i skad wiadomo ze wybrał lobo? moze wolał ZYC jako potwór?

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

Pewnym osobom pewnych rzeczy nie da się wytłumaczyć.....wybrał życie jako potwór a na końcu poszedł sie odlać do latarni bo chciał popatrzeć na morskie fale po tym jak sobie uświadomił że nigdy stamtąd nie ucieknie ponieważ został wrobiony skoczył z klifu na baniak i na tym się skończył film to jest 5 ta wersja wydarzeń.

ocenił(a) film na 10
bartosz148

o ile dobrze pamietam tylko kierował sie do latarnii....

aha i skad wiadomo ze wybrał lobo? moze wolał ZYC jako potwór? generalnie jestem za tym ze teddy był detektywem a chuck był podstawiony aby donosił kazdy wyczyn teddyego, a cała szopka ktora miała wygladac realistycznie była odgrywana z myslą o detektywie a nie dla pacjenta ( sami powiedzcie czy to nie brzmiałoby smiesznie?), chuck zauwazyl ze teddy jest blisko prawdy wiec wkroczyli juz do akcji, miał znalezc uciekinierke a dowiedział sie tego co było tajemnicą, nie sadzicie chyba ze teddy jesli był pacjentem tak łatwo wyszedł z zakładu, nikt go nie szukał i moze podstawili uciekinierke bo instynkt im podpowiedział ze teddy pojdzie tam a tam a uciekinierka o ile pamietam była dobrze schowana. ktos pytał czy zakład mogł by walnąc sobie samobója dzwoniąc po detektywa? oczywiscie ze mogłby bo w zakładzie tak jak wszedzie znajda sie osoby domagające sie sprawiedliwosci i zawsze znajdą sposób aby po kryjomu dotrzec do niej, a teddy jako prawdziwy detektyw musiał przynajmniej raz oddzwonic do zakładu aby przynajmniej potwierdzic zjawienie. na koncu widział ze nie miał mozliwosci powrotu do domu ani skontaktowania sie z ludzmi z kontynentu wybrał (byc moze) zamieszkanie na wsypie, domyslił sie ze chuck wcale nie jest detektywem i poprostu został wrobiony, i jak juz wczesniej pisałam teddy mogl wybrac zycie jako potwor. a wy co byscie na jego miejscu wybrali? bo ja jesli nawet byłabym morderczynią w zyciu nie zgodziłabym sie na lobo, kazdy normalny wolałby smierc, bo jak ktos wyzej napisal co to za zycie bedac wazywem, wiec wybierajac z 2 mozliwosci wolałabym zyc jako "potwor"

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

5 wersja wydaje sie bardziej sensowną niz twoja.....

ocenił(a) film na 10
bartosz148

i twoje argumenty są o dupe roztrzaś, piszesz ze to pacjent dla ktorego odpieprzyli taki ładny cyrk... widzisz w ogole co ty piszesz? pacjent ktorego odesłano na kontynent, to zrobili bardzo nie fachowo...


a jeszcze co do dzwonienia po detektywa, chcieli odnalezc tylko uciekinierke, byli pewni ze detektyw nie uwierzy "bzdurom" jakie mogłaby opowiadac pacjentka

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

Ten film nie jest po prostu dla Ciebie pogódź się z tym....po Filmie K-Pax myślała byś że gość faktycznie jest kosmitą :D

ocenił(a) film na 10
bartosz148

oj dziecko drogie, dobranocke juz obejrzałes? to czemu jeszcze nie w wyrku?

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

bo muszę poruszać skórą a pod kołderką nie wygodnie

ocenił(a) film na 10
bartosz148

dosyc mozolnie Ci to idzie :D

ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

będę starał się bardziej :D

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Suka_o_zlotym_sercu

Myślałem, że filmweb to taka filmowa biblionetka i nie ma tutaj miejsca dla gamoni a tym bardziej dla wycieczek osobistych. Ale trudno, dostosuję się. Już sam twój nick świadczy o twoim poziomie emocjonalnym i intelektualnym(pewnie jakieś15-19lat), dlatego daruj sobie filmy które cię przerastają. Wiem, że Leo taki przystojny, ale pozostań na razie przy Titanicu.

użytkownik usunięty
dance_macabre

Założyłem ten temat z nadzieją na w miarę sensowne opinie użytkowników portalu. Osobom chcącym pisać o marszczeniu czegoś tam proponowałbym założenie gg....
A co do filmu K-Pax:
(spoiler)
Prot mógł być kosmitą. Ciało bohatera granego przez Kevina Spaceya mogło przecież zostać przejęte przez obcą formę życia. Tłumaczyłoby to jego znajomość odległych układów planetarnych oraz fakt zniknięcia jednej z pacjentek.

ocenił(a) film na 10

On interesował sie astronomia stąd jego znajomość układu planetarnego.
Stracił rodzinę i przeżył tragedie stąd rozdwojenie jaźni.
Nie szukajmy dziury w całym.
Co do marszczenia hehe skąd możesz wiedzieć o co chodzi? może chodziło o masaż ręki ?

ocenił(a) film na 9
bartosz148

No teraz ty szukasz na siłę drugiego dna,tak jak poprzednicy w filmach :)

ocenił(a) film na 10
aronn

Ok bo dyskusja do niczego nie prowadzi.
Wszystko co dało sie wyjaśnić zostało wyjaśnione przez parę osób wyżej.
Mnie to wystarczy.
Pozdrawiam grono dyskusyjne:)

ocenił(a) film na 9
bartosz148

czyli zamykamy temat.

użytkownik usunięty

up ;)

ocenił(a) film na 10
dance_macabre

widocznie samo myslenie cie przerasta. i jesli sugerujesz komus jego poziom inteligencji i emocji na podstawie jego nicku to swiadczy o tym ze jeszcze z tego nie wyrosłes. nie martw sie ja tez tak robiłam w gimnazjum, a Leo jest przystojny ale nie szczam na jego widok w przeciwienstwie do twojej panny, mozesz mu tylko tego pozazdroscic. teraz zamykamy

ocenił(a) film na 9
Suka_o_zlotym_sercu

oj musiała sie odgryzć :D

ocenił(a) film na 10
aronn

Najwyraźniej dawno nie było młócenia, zresztą nie dziwię się.

Suka_o_zlotym_sercu

Bo był pokazany szpikulec do lodów, właśnie taki jakim się robiło lobotomię. Poszedł z nimi wiedząc co się stanie i świadomie dokonując wyboru.

ocenił(a) film na 9
Suka_o_zlotym_sercu

w tej scenie przeszukiwania wyspy, pokazanych jest kilku straznikow siedzących na klifie i rzucających kamienie do wody. w poprzedniej scenie to psychiatra proponuje detektywą dołączenie do szukających. Moim zdaniem zdecydowanie to oznacza, że te całe poszukiwania były ustawione pod alternatywną rzeczywistość stworzoną przez detektywa.

ocenił(a) film na 7
k0zak111

Daje 7/10 a prawidłowa interpretacja wg mnie to 2 i YOŁ

ocenił(a) film na 9
Hawi

Sorry, nie czytałem wszystkich komentarzy, ale takie zakończenie mógł tylko wykonać Martin Scorsese : )

ocenił(a) film na 10
Jachu95

Wg mnie nie powinno narzucać sie komuś swojej wersji zakończenia.Każdy ma jakieś prawo do swojego zdania i przeciez nikt mu tego nie zabroni. Dlatego wyrażajmy swoją opinię ale nie wmuszajmy komuś naszej wersji :P
P.S. Wg mnie Spacey był kosmitą w K-Pax'ie :))

ocenił(a) film na 9
neus3zp

Spacey był kosmitą z K-Pax. Nie widzę innej możliwości.

ocenił(a) film na 9
Jachu95

A my sami też pochodzimy od kosmitów :D

ocenił(a) film na 10
Hawi

2. na bank ;)

ocenił(a) film na 9
Hawi

Dziwię się , że ktoś mógł wskazać inną wersję niż nr 2. Proste rozwiązania są zazwyczaj na miejscu. A na zwolennikach teorii spiskowych(czyt.ludzi chorych) dalej powinno przeprowadzać się zabieg lobotomii.

ocenił(a) film na 8
glajt6

Pamiętaj, że ludźmi chorymi za komuny byli również Ci, którzy wiedzieli, że polskich jeńców w Katyniu rozstrzelali ruscy. Pamiętaj o tym. A proste rozwiązania są raczej domeną ludzi, którzy nie lubią myśleć i odrzucają od siebie rzeczywistość.
Nie piszę wcale, że jestem za wersją 4. Nie jestem z żadną z tych wersji całkowicie zgodny, bo jak ktoś wyżej już napisał jest wiele argumentów za, ale też wiele przeciw każdej z teorii.
A zresztą w filmach tego typu chodzi raczej o wywołanie uczucia egzystencjalnej niepewności, ukazania, że istnieją siły, o których nie mamy ani wyobrażenia, ani nie możemy z nimi skutecznie walczyć. Wątpliwości to rzecz pożądana w filmie, doprowadza do myślenia. Tak - myślenia kolego glajt6. Człowiek powinien umieć myśleć ekspresyjnie a nie tylko ordynarnie, z klapką na oczach bronić swoich racji. Trochę więcej pokory.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
k0zak111

Uważam, że nie ma logicznego wytłumaczenia dla całej tej historii. Jest ogrom faktów wskazujących na jedną i drugą hipotezę. Praktycznie żadnego z tych mniemanych zakończeń nie da się w 100% pokryć odpowiednimi dowodami. Zawsze jest jakieś "ale". Nie warto też zbyt dosadnie zagłębiać się w treść filmu, bo mogą z tego powstać jakieś chore insynuacje.

Skoro Leoś faktycznie był pacjentem tego szpitala to jakim cudem nie poznał nikogo z personelu tym bardziej swojego osobistego terapeuty(zostało to ujęte w filmie). Obłąkana pod nieobecność Chuck'a napisała na kartce RUN, więc ona prawdopodobnie kojarzyła praktykującego tu lekarza... I wiedziała, że detektyw zostanie wplątany w psychologiczną grę...

Dwa razy oglądałem film po pierwszym seansie byłem przekonany do faktu iż naprawdę był chory. Jednak po obejrzeniu filmu drugi raz zmieniłem nieco swoje dotychczasowe poglądy... :)

ocenił(a) film na 10
ClubbedToDeath

"Uważam, że nie ma logicznego wytłumaczenia dla całej tej historii. Jest ogrom faktów wskazujących na jedną i drugą hipotezę. Praktycznie żadnego z tych mniemanych zakończeń nie da się w 100% pokryć odpowiednimi dowodami. Zawsze jest jakieś "ale". Nie warto też zbyt dosadnie zagłębiać się w treść filmu, bo mogą z tego powstać jakieś chore insynuacje."

100% right.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones