"Easy Rider" na początek Odjazdowego Kino.Lata

  • Informacja nadesłana przez organizatora
  • Festiwale i nagrody
Już dziś na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego wyruszamy z Odjazdowym KINO.LATEM - tuż po zmroku rozpoczynamy tegoroczną edycję LATA seansem kultowego 'SWOBODNEGO JEŹDŹCA', a w sobotę - czeska 'JAZDA'.

piątek, 4 lipca, tuż po zmroku (ok. 21.30)
"Swobodny jeździec"reż. Dennis Hopper, USA 1969 + "Droga nr 15", reż. Edward Czurko, 1965, 9' / OTWARCIE - WSTĘP WOLNY
Od tego filmu wszystko się zaczęło. W "Easy Riderze" do głosu dochodzi młode, zbuntowane pokolenie, głoszące hasła wolnej miłości i pogardy spokojnym, ustatkowanym trybem życia. Film nagrodzony za reżyserię na festiwalu w Cannes nie otrzymał nagrody za jego wartość artystyczną, ale raczej za odwagę wypowiedzi. A fabuła? Tym, co nie znają, niech wystarczy tyle, że bohaterowie przemierzają na motocyklach całą Amerykę, nie martwiąc się o nic.

sobota, 5 lipca, tuż po zmroku (ok. 21.30)
"Jazda", reż. Jan Svěrák, Czechy 1994, 85' + "Technika jazdy samochodem osobowym", reż. Radosław Sobecki, 1963, 9'
Film Sveraka to "Easy Rider" lat dziewięćdziesiątych i na dodatek po czesku, co gwarantuje odpowiedni poziom absurdu i poczucia humoru. Już dawno minęły czasy masowego sprzeciwu wobec wszystkiego, co wiązało się z instytucjonalizacją i jakąkolwiek kontrolą, ale nawet ustatkowani w życiu codziennym bohaterowie marzą po cichu o szalonym życiu w drodze i erotycznych przygodach przy okazji. Bunt chwilowy, bo w czasie urlopu, ale dlaczego po raz kolejny wyjeżdżać na wczasy z żoną, kiedy w towarzystwie kumpla można mknąć po wiejskich drogach w kabriolecie domowej roboty. Dreszczyku emocji dodaje jeszcze fakt, że samochód nie ma papierów i autostopowiczka poszukiwana przez zazdrosnego narzeczonego.

Bilety: 10 pln, karnety: 30 pln (4 seanse) i 50 pln (7 seansów). Pełny repertuar KINO.LATA: www.kinolab.art.pl
Filmweb objął patronat nad tą imprezą.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię