"Enemy of My Enemy": Producentka "1917" szykuje film o Witoldzie Pileckim

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Enemy+of+My+Enemy%22%3A+Witold+Pilecki+bohaterem+filmu+producentki+%221917%22-151754
"Enemy of My Enemy": Producentka "1917" szykuje film o Witoldzie Pileckim
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Kolejny film o Witoldzie Pileckim na horyzoncie. Amerykańskie studio Powder Hound Pictures i Polski Instytut Sztuki Filmowej łączą siły, by wyprodukować dramat historyczny "Enemy of My Enemy". Zdjęcia mają powstać w Polsce i Włoszech. Producentką filmu jest Jayne-Ann Tenggren ("1917").

Witold Pilecki bohaterem kolejnego filmu



GettyImages-1198557957.jpg Getty Images © Jemal Countess


Film będzie oparty na książce "Ochotnik", której autorem jest Marco Patricelli. Scenariusz napisał Matt King. "Enemy of My Enemy" ma opowiadać m.in. o tym, jak kapitan Witold Pilecki zostaje aresztowany w trakcie II wojny światowej i trafia do obozu Auschwitz, gdzie organizuje ruch oporu i przemyca do aliantów informacje o warunkach panujących w lagrze.
 
Jestem podekscytowany tym, że mogłem przeczytać scenariusz i będę współpracować z twórcami, powiedział Krzysztof Kosior, prawnuk Witolda Pileckiego. Jestem wdzięczny, że ten film powstaje, i że międzynarodowa publiczność pozna historię mojego pradziadka.

Jedną z producentek filmu jest Jayne-Ann Tenggren, która pracowała m.in. przy "1917" Sama Mendesa.
Wśród producentów jest również Elizabeth Stillwell. Twórcy zapowiadają przełomowy na polską skalę rozmach produkcyjny.

"Raport Pileckiego" na horyzoncie



Tymczasem 1 września premierę będzie miał inny film na ten sam temat, "Raport Pileckiego". Za kamerą stanęli Krzysztof Łukaszewicz i Leszek Wosiewicz, a w obsadzie znaleźli się m.in. Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus i Karol Wróblewski.

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

"Raport Pileckiego" - zwiastun



Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones