"Might & Magic X: Legacy" – już graliśmy

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Might+%26+Magic+X%3A+Legacy%22+%E2%80%93+ju%C5%BC+grali%C5%9Bmy-98171
O powrocie legendarnej serii "Might & Magic" mówiło się sporo. Pierwsze materiały nie nastrajały jednak zbyt optymistycznie – gra nie prezentowała się zbyt porywająco, zwłaszcza że społeczność graczy zachwycała się wtedy świetnym "Legend of Grimrock". A jak wygląda teraz? Limbic Entertainment chwaliło się, że bierze pod uwagę konstruktywną krytykę użytkowników. Problem w tym, że nowa beta "Might & Magic X: Legacy" nie spełnia nawet mało wygórowanych oczekiwań względem dungeon crawlera.

"Legacy"
na obecnym etapie produkcji boryka się z wieloma problemami, spośród których na czoło wysuwają się dwa. Pierwszy to zestawienie z "Legend of Grimrock". Jak bardzo byśmy się bowiem nie starali myśleć ciepło o crawlerach z wczesnych lat 90. albo odwoływać do legendy serii "Might & Magic", to najlepszym probierzem wciąż jest "Legend of Grimrock". Od momentu, kiedy ukazało się ono w 2012 roku, wiemy, że można zrobić w dzisiejszych czasach bardzo archaiczną pod względem mechaniki grę, a przy tym i tak odnieść sukces."Legacy" nie jest niestety tak płynne jak "Grimrock". Być może dlatego, że gra jest jeszcze nieukończona, ale nie da się ukryć, że nasza drużyna porusza się dość ślamazarnie. W okolicznych lochach nie jest to tak zauważalne. Prawdziwym problemem jest startowe miasto – Karthal. Twórcy obiecali konkretne miejscówki i takie nam zaoferowali. Szkoda tylko, że nie przemyśleli tej kwestii. Zdarza się, że przechodzimy z jednego końca na drugi, załatwiamy sprawę u kowala czy magika i nagle nasze postacie zaczynają marudzić, że są przemęczone. A przecież to małe miasteczko, a nie Nowy Jork.

Drugi poważny problem to obciążenie oczekiwaniami względem marki. Dla wielu graczy, w tym niżej podpisanego, seria "Might & Magic" wiążą się z setkami godzin spędzonych z czteroosobową drużyną w – jak na tamte czasy – namiastce sandboksowego erpega. "Legacy" niestety tylko częściowo przypomina stare odsłony. Na przykład pod względem kompletowania naszej drużyny: i tu mamy cztery rasy – człowieka, krasnoluda, elfa i orka. Każda z dostępnych ras musi też wybrać jedną z kilku klas. W becie dostępne są jednak niestety tylko cztery profesje –  po jednej na rasę.Podobnie jak w starych "Might & Magic" nasze postacie opisane są kilkoma statystykami oraz garścią zdolności. Za ich rozwój musimy płacić punktami umiejętności. Podobnie jak w "Might & Magic VI" i kolejnych grach z serii nasze postacie uczą się danych zdolności od stosownych nauczycieli. Obowiązuje przy tym stara zasada klasowości: magowie nigdy nie będą dobrze władać toporami, a orkowie-barbarzyńcy – rzucać ognistymi kulami. To niby standard, ale miły, bo przypomina stare przebieżki w siódmej czy ósmej części serii. Sama reminiscencja jednak nie pomoże. Póki co system zdolności i umiejętności drużyny wygląda dość blado.  Pamiętajmy jednak, że w becie nie ma możliwości grania wszystkimi klasami.

Jest jeszcze trzeci problem, choć już znacznie mniejszego kalibru. Chodzi o samą walkę, która jest mało satysfakcjonująca. Każde starcie wygląda bowiem identycznie. Najpierw mag pruje z daleka czarem, łucznicy zasypują potwora gradem strzał, a gdy ten jakimś cudem przeżyje, w ruch idą miecze i topory. I tak w kółko. W dodatku, co akurat zawsze było dość problematyczne w tej serii, nasza drużyna grzecznie stoi w jednym rzędzie. A zatem jeśli dopadną nas dwa stwory i jeden znajdzie się na polu obok, możemy zacząć przypominać sobie co bardziej wulgarne wiązanki. Naturalnie tak też było w starych "Might & Magic", lecz mogliśmy się w nich poruszać we wszystkich kierunkach. Tu skaczemy z kwadratu na kwadrat. Takie rozwiązanie ma sens wtedy, gdy drużyna – podobnie jak w "Grimrock" – stoi w dwóch rzędach. Z przodu wojownicy, z tyłu wsparcie. Gdy ktoś nas flankuje, ewentualne baty dostaje tylko jedna flanka, a nie cała drużyna. "Legacy" jest niestety bezlitosne, zwłaszcza w trudniejszym trybie rozgrywki. Dodajmy do tego wspomnianą ślamazarność drużyny i łatwo sobie wyobrazimy, jak angażująca może być co większa potyczka.Wizualnie "Might & Magic X: Legacy" nie prezentuje się olśniewająco, ale prawdę powiedziawszy – nie musi. To nie jest produkt przeznaczony dla niedzielnych graczy, którzy raz w tygodniu włączą "Call of Duty". Grafika nie jest aż tak istotna. Byle wszystkie tryby rozgrywki były dobrze naoliwione. A tak niestety nie jest. Pozostaje mieć nadzieję, że Limbic nadal będzie cyzelować swój produkt. Na fajerwerki nie ma co liczyć, ale przecież... wszystko będzie lepsze niż feralne "Might & Magic IX".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones