"Nomadland" wygrywa Toronto i rusza do walki o Oscary

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Nomadland%22+wygrywa+Toronto+i+rusza+do+walki+o+Oscary-139411
"Nomadland" wygrywa Toronto i rusza do walki o Oscary
Zgodnie z przewidywaniami film Chloe Zhao "Nomadland" zdobył nagrodę publiczności na zakończonym w ubiegły weekend festiwalu w Toronto. To drugi prestiżowy laur - po Złotym Lwie w Wenecji - jaki trafił w tym roku w ręce chińskiej reżyserki.

Nagroda w Toronto automatycznie uczyniła "Nomadland" faworytem wyścigu po przyszłoroczne Oscary. W ostatniej dekadzie 9 z 10 wyróżnionych laurem publiczności tytułów otrzymało nominację do Oscara dla najlepszego filmu. Uznania Amerykańskiej Akademii Filmowej nie zdobył jedynie libański komediodramat "Dokąd teraz" z 2011 roku.

Grana przez Frances McDormand główna bohaterka "Nomadland", Fern, traci cały majątek w wyniku recesji gospodarczej. Kobieta wyrusza w podróż po amerykańskim Zachodzie, prowadząc egzystencję mieszkającej w vanie współczesnej koczowniczki.

W naszej recenzji filmu czytamy: Kariera Chloé Zhao rozwija się w zawrotnym tempie i kto wie, czy nagrodzone weneckim Złotym Lwem "Nomadland" w połączeniu z marvelowską superprodukcją "Eternals" nie będzie jednym z najdziwniejszych reżyserskich zestawów w historii kina. Póki co zaskakująco nieoczywistymi bohaterami naszej kultury są w jej obiektywie amerykańscy nomadzi, których w swoim głośnym reportażu opisała Jessica Bruder. Opowiadający o nich "Nomadland" to wielowymiarowy film drogi, sięgający daleko poza ramy gatunku. Rzecz o ludziach, którzy, choć nie udało im się zrealizować amerykańskiego snu, odnaleźli własną drogę. Całą recenzję znajdziecie TUTAJ.

"Nomadland" wprowadzi do naszych kin Disney Polska.

Udostępnij: