"Pan Tadeusz" na DVD. Najnowsze wydawnictwo Filmoteki Narodowej

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Pan+Tadeusz%22+na+DVD.+Najnowsze+wydawnictwo+Filmoteki+Narodowej-101807
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydawnictwem Filmoteki Narodowej pt. "Pan Tadeusz". W skład albumu wchodzą:
 
 DVD z filmem "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku z muzyką   
    Tadeusza Woźniaka
 reportaż filmowy w reżyserii Marka Maldisa "Pan Tadeusz – Reaktywacja" 
 ścieżka dźwiękowa (CD) oraz reprint oryginalnego przedwojennego programu do filmu.

 

Uroczysta premiera "Pana Tadeusza" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie. Film zapowiadany był w ówczesnej prasie jako epopeja filmowa nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza, obraz rocznicowy czy superprodukcja realizowana na dziesięciolecie niepodległości Polski. Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem. Na ekranie pojawiła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Nawet do ról epizodycznych zaangażowano wybitnych aktorów. Do filmu "Pan Tadeusz" wykorzystano najważniejsze i najefektowniejsze sceny poematu. Autorzy obrazu zadbali także o odpowiednie realia – zdjęcia plenerowe kręcono w majątku Czombrów niedaleko Świtezi, gdzie Mickiewicz był za młodu częstym gościem. Zdaniem badaczy to właśnie Czombrów był pierwowzorem mickiewiczowskiego Soplicowa. Nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami czuwał sztab konsultantów, a w scenach batalistycznych wziął udział I Pułk Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz IV Zaniemeński Pułk Ułanów. Co ciekawe, w epizodycznej roli jednego z oficerów na przyjęciu zaręczynowym pojawił się sam reżyser filmu.

Przenosząc na ekran arcydzieło Adama Mickiewicza scenarzyści – Andrzej Strug i Ferdynand Goetel oraz reżyser Ryszard Ordyński postanowili zrealizować ciąg żywych obrazów w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora 60. ilustracji do "Pana Tadeusza" (wydanych w roku 1881 we Lwowie nakładem Księgarni F. H. Richtera).

Zrekonstruowana kopia filmu "Pan Tadeusz" powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej dwóch oryginalnych wirażowanych kopii eksploatacyjnych, kontrnegatywu wykonanego z jednej z nich w latach 50. na taśmie nitro oraz fragmentów kopii na tej właśnie taśmie odnalezionych w 2006 roku. Z uwagi na bardzo duże zniszczenia wszystkich zachowanych materiałów, nośnik podstawowy ustalano indywidualnie dla każdej sceny. Brakujące plansze z napisami czołowymi filmu zrekonstruowano na podstawie oryginalnego programu kinowego. 

Obraz poddano cyfrowej rekonstrukcji w zaawansowanej technologii 4K – stabilizacji, korekcji gęstościowej i barwnej, usunięto większość zniszczeń i zniekształceń podczas niezmiernie pracochłonnego manualnego retuszu obrazu oraz przywrócono oryginalne barwienie taśmy. Film dostosowano także do obecnych standardów projekcyjnych – w każdej sekundzie powtórzono osiem klatek, aby odtworzyć wrażenie, jakie towarzyszyło widzom oglądającym go w pierwotnej prędkości (16 klatek na sekundę). 

Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 roku w zaawansowanej technologii 4K, w ramach projektu NITROFILM – "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 
Zamówienia prosimy kierować na adres mailowy: iluzjon@fn.org.pl 
Szczegóły dotyczące sprzedaży Albumu znajdziecie Państwo na stronie www.fn.org.pl w zakładce Wydawnictwa.
Album można również kupić w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, ul Narbutta 50a, Warszawa.
Cena: 32,00 zł