"Przeminęło z wiatrem" i "Mała Brytania" znikają ze streamingu

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Przemin%C4%99%C5%82o+z+wiatrem%22+i+%22Ma%C5%82a+Brytania%22+znikaj%C4%85+ze+streamingu-138050
"Przeminęło z wiatrem" i "Mała Brytania" znikają ze streamingu
Wygląda na to, że na Netfliksie oraz kilku innych serwisach streamingowych (BrtiBox oraz należący do BBC iPlayer) nie obejrzymy już "Małej Brytanii". Serial zostaje usunięty z katalogu z powodu scen z tzw. blackfaces. 


"Mała Brytania" pozostawała przedmiotem kontrowersji od wielu lat - głównie z powodu sposobu portretowania osób niepełnosprawnych, transpłciowych i czarnoskórych. Czarę goryczy przelała Desiree DeVere, czyli otyła, zrzędliwa kobieta, w którą wcielał się jeden z twórców serialu, David Walliams. Zaś jej temat wypłynął ponownie w czasie debaty o medialnych wizerunkach czarnoskórych po śmierci George'a Floyda. 

Podobny los spotkał "Przeminęło z wiatrem" Viktora Fleminga. I z tych samych przyczyn - klasyczne hollywoodzkie widowisko zostanie zdjęte z HBO MAX z powodu utrwalania pozytywnego wizerunku niewolnictwa oraz romantyzowania sił Konfederacji. Do zajęcia stanowiska przez HBO przyczynił się scenarzysta "Zniewolonego", John Ridley, który w opublikowanym we wtorek w Los Angeles Times felietonie, polecił dyrektorom programowym platformy zdjęcie filmu z katalogu. 

W przeciwieństwie do brytyjskiego serialu komediowego, "Przeminęło z wiatrem" powróci na serwis. Będzie jednak opatrzone stosownym komentarzem. "Ten film jest produktem swoich czasów i utrwala, niestety, pewne stereotypy obecne wówczas w amerykańskim społeczeństwie. Rasizm był zły kiedyś i jest zły dziś, więc nie chcemy, by ten rodzaj narracji istniał bez jakiegokolwiek komentarza" - powiedział rzecznik prasowy HBO. 

Przypomnijmy, że film Fleminga, uważany za jedno z arcydzieł melodramatu, zdobył na gali w 1940 roku 8 Oscarów w najważniejszych kategoriach. Jeden Oscar powędrował w ręce Hattie McDaniel - była pierwszą czarnoskórą aktorką, która zdobyła tę prestiżową nagrodę. Jednak z powodu kryteriów segregacji rasowej, spędziła galę z dala od reszty ekipy filmu. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones