Twórcy "Małej Brytanii" żałują, że grali czarnoskóre postacie

BBC / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rcy+%22Ma%C5%82ej+Brytanii%22+%C5%BCa%C5%82uj%C4%85%2C+%C5%BCe+grali+czarnosk%C3%B3re+postacie-138094
Twórcy "Małej Brytanii" żałują, że grali czarnoskóre postacie
Matt Lucas i David Walliams przeprosili za to, że w serialach komediowych "Mała Brytania" oraz "Zapraszamy na pokład" wcielali się w postacie o innym kolorze skóry.

Komicy wystosowali oficjalne oświadczenie po tym, jak w następstwie antyrasistowskich protestów ich dzieła zostały usunięte z serwisów streamingowych BBC iPlayer, Netflix i BritBox.

Raz jeszcze chcemy wyjaśnić, że nasze postępowanie było złe i jest nam bardzo przykro - możemy przeczytać w tekście opublikowanym przez Lucasa i Walliamsa w mediach społecznościowych.

To nie pierwszy raz, gdy twórcy żałują publicznie swoich artystycznych decyzji. W 2017 roku Lucas stwierdził: Gdybym mógł cofnąć się w czasie i nakręcić ponownie "Małą Brytanię", nie żartowałbym z transwestytów. Nie grałbym także czarnoskórych postaci (...) Zasadniczo nie zrobiłbym teraz tego programu. Zdenerwowałby on wielu ludzi. Tworzyliśmy wtedy znacznie okrutniejszą komedię niż dzisiaj. Walliams dodał z kolei, że we współczesnym krajobrazie kulturalnym zrealizowałby serial "zupełnie inaczej".

Kręcona w latach 2003-2006 "Mała Brytania" to skeczowa komedia będąca surrealistycznym portretem brytyjskiego społeczeństwa. Serial pozostawał przedmiotem kontrowersji od wielu lat - głównie z powodu sposobu portretowania osób niepełnosprawnych, transpłciowych i czarnoskórych. Czarę goryczy przelała Desiree DeVere, czyli otyła, zrzędliwa kobieta, w którą wcielał się jeden z twórców serialu, David Walliams. Jej temat wypłynął ponownie w czasie debaty o medialnych wizerunkach czarnoskórych po śmierci George'a Floyda. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones