"Wiedźmy" skrytykowane przez osoby niepełnosprawne

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Wied%C5%BAmy%22+skrytykowane+przez+osoby+niepe%C5%82nosprawne-140093
"Wiedźmy" skrytykowane przez osoby niepełnosprawne
Na twórców filmu "Wiedźmy" spłynęła fala krytyki ze strony środowisk osób niepełnosprawnych. Negatywne komentarze wywołał wygląd  tytułowych bohaterek.

Filmowe wiedźmy mają trójpalczaste dłonie. Przypominają one kończyny osób cierpiących na ektrodaktylię. To choroba charakteryzująca się całkowitym lub częściowym brakiem palców u stóp lub dłoni.  

Aktywistka Shannon Crossland napisała na Instagramie: Czy tego rodzaju przesłanie chcemy dać kolejnemu pokoleniu? Że posiadanie trzech palców jest oznaką bycia wiedźmą? To niezwykle szkodliwy portret. Niepełnosprawność nie może być kojarzona ze złem, nienormalnością, wstrętem bądź potworami.

Odpowiedzialna za realizację "Wiedźm" wytwórnia Warner Bros. wystosowała oficjalne oświadczenie. Możemy w nim m.in. przeczytać, że  szefostwo studia jest głęboko zasmucone faktem, iż przedstawienie postaci w filmie może  denerwować osoby niepełnosprawne (...) Adaptując oryginalną historię, współpracowaliśmy z projektantami i artystami nad nową interpretacją opisanych w książce kocich pazurów. Nigdy nie było naszą intencją, aby widzowie czuli, że pozaludzkie, fantastyczne stworzenia, mają ich reprezentować.

"Wiedźmy" to ekranizacja klasycznej powieści dla dzieci pióra Roalda Dahla. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 60. Po śmierci rodziców mały czarnoskóry chłopiec trafia pod opiekę kochającej i zadziornej babci, która za młodu przeżyła przerażające spotkanie z wiedźmami. Kiedy kobieta uświadamia sobie, że czarownice wróciły, ucieka wraz z chłopcem do najbardziej ekskluzywnego kurortu na amerykańskim Południu. Niestety, okazuje się, że bohaterowie trafiają prosto do gniazda wiedźm. Przewodzi im Najwyższa Czarownica, która zamierza zmienić wszystkie dzieci w myszy - zaczynając od małego chłopca.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones