Dyrektor Muzeum Historii Polski o filmie "Tajemnica Westerplatte"

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Dyrektor+Muzeum+Historii+Polski+o+filmie+%22Tajemnica+Westerplatte%22-92759
Film "Tajemnica Westerplatte", który na ekrany kin wejdzie już 15 lutego wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród historyków. Czemu? To zarówno kino odważne – które na światło dzienne wyciąga głośne wydarzenia, jak i rozrywka na wysokim poziomie.


Filmu etykietowanego dotychczas jako "kontrowersyjny" nie boi się rekomendować sam dyrektor Muzeum Historii Polski - Robert Kostro. "Tajemnica Westerplatte" to według niego– znakomite kino historyczne. Trzymająca w napięciu akcja, sugestywne sceny batalistyczne. Reżyser -  Paweł Chochlew dotyka jednego z najważniejszych dylematów polskiej historii i kultury: sporu pomiędzy bohaterstwem i honorem a rozwagą i odpowiedzialnością. (…) Film nie jest zanadto dydaktyczny, jest dobrym punktem wyjścia do refleksji i dyskusji. 

Wysoki poziom realizacji zapewniło zaangażowanie oscarowych twórców, jak i najlepszych aktorów  - w głównych rolach zobaczymy Michała ŻebrowskiegoRoberta Żołędziewskiego, Jana Englerta, Borysa Szyca, Piotra Adamczyka, Andrzeja Grabowskiego, Mirosława Bakę oraz Jakuba Wesołowskiego. Projekty scenografii wyszły spod ręki zdobywcy Oscara - Allana Starskiego, a muzykę skomponował również laureat złotej statuetki - Jan A.P. Kaczmarek.


"Tajemnica Westerplatte" pokazuje obraz wojny, w którym heroizm przeplata się z lękiem, a obok wielkości i poświęcenia jest także małość i słabość. Reżyser, unikając łatwych osądów, dotknął natury bohaterstwa i wojny, sugestywnie pokazał jej nie tylko militarne, ale i psychiczne konsekwencje. Chochlew w wywiadzie dla PAP przyznał, że to opowieść o ludziach z krwi i kości, a nie - o spiżowych pomnikach, ludziach, którzy kulom się nie kłaniają. Opowiadamy o ludziach, którym nieobce są zwątpienie i strach, a którzy jednocześnie potrafią stanąć na wysokości zadania, wykonując je tak, jak oczekuje tego od nich ojczyzna – powiedział.

"Tajemnica Westerplatte" – wydaje ci się, że znasz tę historię? Jak było naprawdę?

W kinach od 15 lutego.