FOTO: Helen Mirren jako Prospero na pierwszym oficjalnym zdjęciu

USA Today / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/FOTO%3A+Helen+Mirren+jako+Prospero+na+pierwszym+oficjalnym+zdj%C4%99ciu-60419
Prezentowaliśmy Wam już nieoficjalne zdjęcia z planu "The Tempest", ekranizacji sztuki Williama Szekspira "Burza". Dziś mamy pierwsze oficjalne zdjęcie, na którym zobaczyć możecie Helen Mirren jako Prospero.


(kliknij, aby powiększyć)

U Szekspira Prospero to prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa - króla Neapolu. Zostaje on wraz z córką Mirandą wyprawiony na morze w łodzi, którą Neapolitańczyk Gonzalo w sekrecie zaopatrzył w wodę i żywność, a także książki. Wygnańcy trafiają na wyspę, gdzie spędzą dwanaście lat. Dzięki swoim umiejętnościom magicznym Prospero uwalnia, uwięzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa, ducha Ariela, który staje się jego sługą i niewolnikiem.

Przed ich przybyciem na wyspę jedyną ludzką istotą był tu Kaliban, syn Sykoraks. Oprowadza on rozbitków po wyspie, oni zaś odwdzięczają mu się, ucząc go ich języka i religii. Kaliban usiłuje jednak zgwałcić Mirandę, za co Prospero więzi go w jaskini.

Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy, na której przebywają bohaterowie, przepływa statek, którym płyną między innymi Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospero wywołuje tytułową burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie, bez większych obrażeń trafiają na wyspę. [źródło: Wikipedia]

Całość reżyseruje Julie Taymor ("Across the Universe", "Tytus Andronikus").