FOTO: Helen Mirren na planie ekranizacji sztuki Szekspira

The Playlist / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/FOTO%3A+Helen+Mirren+na+planie+ekranizacji+sztuki+Szekspira-59723
W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia Helen Mirren z planu zdjęciowego "Burzy" Julie Taymor według sztuki Williama Szekspira. Brytyjska laureatka wciela się w postać Prospera, a właściwie Prospery (w oryginale postać ta jest mężczyzną).


U Szekspira Prospero to prawowity książę Mediolanu, pozbawiony tronu przez swego brata Antonia wspomaganego przez Alonsa - króla Neapolu. Zostaje on wraz z córką Mirandą wyprawiony na morze w łodzi, którą Neapolitańczyk Gonzalo w sekrecie zaopatrzył w wodę i żywność, a także książki. Wygnańcy trafiają na wyspę, gdzie spędzą dwanaście lat. Dzięki swoim umiejętnościom magicznym Prospero uwalnia, uwięzionego przez wiedźmę Sykoraks w pniu drzewa, ducha Ariela, który staje się jego sługą i niewolnikiem.

Przed ich przybyciem na wyspę jedyną ludzką istotą był tu Kaliban, syn Sykoraks. Oprowadza on rozbitków po wyspie, oni zaś odwdzięczają mu się, ucząc go ich języka i religii. Kaliban usiłuje jednak zgwałcić Mirandę, za co Prospero więzi go w jaskini.

Akcja sztuki rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy, na której przebywają bohaterowie, przepływa statek, którym płyną między innymi Antonio, Gonzalo oraz Alonso wraz z synem Ferdynandem i bratem Sebastianem. Prospero wywołuje tytułową burzę, która sprawia, że statek ulega katastrofie, a jego pasażerowie, bez większych obrażeń trafiają na wyspę. [źródło: Wikipedia]

W obsadzie znaleźli się również Felicity Jones jako Miranda, Djimon Hounsou jako Kaliban, Ben Whishaw jako Ariel, Russell Brand jako Trinkulo, Jeremy Irons jako Alonso, Alfred Molina jako Stefano i Geoffrey Rush jako Gonzalo.