Fale: nowość w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Fale%3A+nowo%C5%9B%C4%87+w+programie+24.+MFF+mBank+Nowe+Horyzonty-155143
Fale: nowość w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
źródło: Materiał nadesłany
Filmy, które dopiero co wypłynęły na powierzchnię festiwalowego świata, ale już zdążyły wyróżnić się swoją oryginalnością i zdobyć ciekawość widzek i widzów: takie tytuły od lat prezentujemy w sekcji Odkrycia. W tym roku idziemy krok dalej: część Odkryć ewoluuje w zupełnie nową sekcję – Fale.
     
Znajdą się w niej filmy twórców i twórczyń będących już na fali wznoszącej – mających za sobą brawurowe debiuty, ale niezmiennie wyznaczających kierunek i dyktujących rytm współczesnego kina. W programie sekcji zobaczymy m.in.: "Kalak" Isabelli Eklöf, "Razem z przypadku" ("Housekeeping for Beginners") Gorana Stolevskiego oraz "Wszystko będzie dobrze" ("All Shall Be Well") Raya Yeunga. Trwa sprzedaż karnetów na 24. MFF mBank Nowe Horyzonty (18-28 lipca).
  

W stronę kanonu, czyli nowe FaleFale to miejsce dla wyrazistych osobowości i mocnych głosów nagradzanych i docenianych na światowych festiwalach. Wśród nich jest wielu reżyserów i reżyserek doskonale znanych nowohoryzontowej publiczności, bo towarzyszymy im od początku kariery. W tej sekcji znajdziecie tytuły rozgrzewające emocje i podnoszące temperaturę filmowych dyskusji – w końcu dzisiejsze nowe fale tworzą jutrzejszy kanon. W programie sekcji zobaczymy m.in.:

"Kalak", reż. Isabella Eklöf

Słowo "Kalak" ma kilka znaczeń – to "prawdziwy", ale też "brudny" Grenlandczyk. Przybywający na wyspę z Kopenhagi Jan (magnetyczny Emil Johnsen) chce stać się tym pierwszym. Czy jednak, romansując z lokalnymi kobietami, nie krzywdzi zarówno ich, jak i własnej rodziny? Czy nie staje się raczej tym drugim? Najnowszy film Isabelli Eklöf ("Holiday", laureat 18. NH) bada różnice między statusem gościa a członka społeczności, napięcie między byciem kolonizatorem a białym zbawcą. Jest też głębokim i bolesnym studium poranionego człowieka, jego trudnej drogi do uporania się z przeszłością oraz odkupienia win ojców. "Kalak" powstał na podstawie autobiograficznej powieści Kima Leine, będącego też współscenarzystą filmu, którego efektowne zdjęcia zrealizował nagrodzony na festiwalu w San Sebastián Nadim Carlsen, wcześniej pracujący m.in. przy "Granicy" i "Holy Spider" Aliego Abbasiego (opis: Adam Kruk).

"Razem z przypadku" ("Housekeeping for Beginners"), reż. Goran Stolevski

Niemal każdy z elementów filmu Gorana Stolevskiego mógłby stanowić punkt wyjścia do oddzielnej opowieści: o patchworkowej rodzinie, o wyzwaniach stojących przed osobami LGBTQ+, o napięciach etnicznych, o rasizmie, wreszcie o przeżywaniu żałoby i budowaniu na jej fundamencie nowego życia czy uniwersalnej prawdy o rodzinie, zarówno tej w której się rodzimy, jak i tej, którą sami odnajdujemy. W "Razem z przypadku" Stolevski splata wszystkie te wątki w kipiący energią, daleki od stereotypów komediodramat. Dita (Anamaria Marinca, pamiętna dzięki wybitnej roli w "4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach") mieszka ze swoją partnerką Suadą (Alina Șerban) i jej dwiema córkami w domu, który bardziej przypomina komunę niż zwyczajną rodzinę. Jego przestrzeń dzielą z kobietami Toni i jego kolejni kochankowie, a także dwie młode lesbijki, szukające schronienia. Pozorna beztroska znika, gdy Suada umiera, a Dita – pragmatyczna, niezależna i przede wszystkim nigdy nie marząca o dzieciach – musi zaopiekować się jej córkami. Rzuca wyzwanie obyczajom, żeby uratować swoją niecodzienną rodzinę (opis: Jakub Demiańczuk).

"Wszystko będzie dobrze" ("All Shall Be Well"), reż. Ray YeungTegoroczny zwycięzca Teddy Award – nagrody dla filmów o tematyce LGBTQ+ od 1987 r. przyznawanej na festiwalu w Berlinie. Pat i Angie są po sześćdziesiątce, połowę życia spędziły razem, mieszkając w ciasnym (jak to w Hongkongu), ale przytulnym i przepełnionym miłością mieszkanku. Otaczają je wspierające przyjaciółki, a święta spędzają z rodziną Pat, nazywającą Angie "drugą babcią". Czy jednak, gdyby jednej z nich zabrakło, dalej pozostaną rodziną? A może górę weźmie, podsycana kwestiami spadkowymi, chciwość? To pytania, nad którymi zastanawia się wiele (nie tylko) queerowych osób, a "Wszystko będzie dobrze" nie daje na nie łatwych odpowiedzi. Reżyser Ray Yeung, podobnie jak w poprzednim filmie "Suk Suk" (dostępny na NH VOD), znów czule portretuje miłość seniorów, wskazując jednocześnie na zagrożenia, które mogą na nią czyhać. Stąd "Wszystko będzie dobrze" przypomnieć może "My dwie" Filippo Meneghettiego, jednak ma też w sobie coś z najlepszych filmów tajwańskiej nowej fali: urok i ciepło, ale i ukryte pod nimi krytyczne ostrze w diagnozowaniu społeczeństwa kierującego się twardymi zasadami kapitalizmu (opis: Adam Kruk).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones