Filmowcy chcą sprawiedliwego wynagrodzenia za streaming

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Filmowcy+chc%C4%85+sprawiedliwego+wynagrodzenia+za+streaming-141306
Filmowcy chcą sprawiedliwego wynagrodzenia za streaming
Stowarzyszenie europejskich reżyserów, tak zwane FERA (Federation of European Screen Directors), wezwało serwisy streamingowe do ujawnienia swoich statystyk oglądalności. Walka toczy się o należyte wynagrodzenie twórców za pracę przy materiałach emitowanych na platformach.

W wystosowanym przez FERA oświadczeniu czytamy, że serwisy powinny przedstawić filmowcom potwierdzone wyniki oglądalności, tak by ci mogli prowadzić sprawiedliwe negocjacje w sprawie honorarium za międzynarodową dystrybucję efektów ich pracy. Od czasu do czasu duże platformy upubliczniają tego typu dane. Dla przykładu Netflix poinformował niedawno, że 70 milionów jego użytkowników obejrzało co najmniej 2 minuty francuskojęzycznego serialu "Lupin", w którym zagrał Omar Sy. Ale takie informacje nie są publikowane systematycznie ani nie stosują ujednoliconego systemu pomiaru, co pozwoliłoby filmowcom obliczyć wysokość należnego wynagrodzenia i wycenić wartość produkcji zrealizowanych dla danego serwisu.

Bez danych na temat wyników oglądalności twórcy i ich przedstawiciele negocjują na ślepo, lamentuje FERA. Stowarzyszenie uznaje praktykę wyliczania wynagrodzenia jedynie na podstawie budżetu produkcji za niesprawiedliwą. Przy każdym projekcie filmowcy ponoszą znaczące twórcze oraz ekonomiczne ryzyko i powinni mieć udział w ewentualnym sukcesie, by móc kontynuować karierę.

W Europie reżyserzy tradycyjnie otrzymują nie tylko bezpośrednie wynagrodzenie za pracę przy danym projekcie, ale mają również udział m.in. w zyskach z dystrybucji, proporcjonalnie do sukcesu danej produkcji. FERA walczy o uaktualnienie prawa autorskiego w kwestii internetowej dystrybucji filmów i serialu, żeby europejscy twórcy mogli być sprawiedliwiej wynagradzani za streaming.

Nie bez przyczyny jest tu fakt, że w ciągu ostatniego roku serwisy streamingowe stały się jeszcze ważniejszą niż dotychczas częścią europejskiego przemysłu filmowego - wszystko przez pandemię, zamknięte kina i lockdown, trzymające widzów w domach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones