Filmy "tylko dla dorosłych" na kwarantannę

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Filmy+%22tylko+dla+doros%C5%82ych%22+na+kwarantann%C4%99-137152
Nie ściągamy nogi z gazu. Widzieliście już nasze propozycje z ostatnich dwóch tygodni? Ponad 50 filmów znajdziecie TUTAJ i TUTAJ, a na wczorajszej liście – najlepsze filmy o imprezach. Dziś zapraszamy na filmy szokujące, prowokujące albo po prostu takie, których raczej nie powinniście oglądać z dzieciakami. 18+ in effect. Od teraz. 

***


"Rocco" (Netflix)Rocco najeżdża Netfliksa. Pozostając w erotycznych klimatach, zachęcamy do poświęcenia dwóch godzin niekwestionowanej legendzie kina porno. Dokumentalny film, w którym ironia i empatia idą ręka w rękę, to absolutnie szalona opowieść o Rocco Siffredim – jego karierze w branży dla dorosłych, filozofii, ekhm, artystycznej oraz najdziwniejszych międzyludzkich relacjach w historii. Dość powiedzieć, że jeden z drugoplanowych bohaterów to postać, którą trzeba by wymyślić, gdyby nie istniała.  


Dla kogo? Dla wszystkich, którzy są na tyle odważni, by zmierzyć się z legendą.

***

Choć już w pierwszej scenie pojawia się siedemnastoletni Xavier Dolan, to nie będzie ilustrowany popem, poetycki film o trudach dojrzewania. Raczej hardkorowa i podkręcona do granic wytrzymałości (naszej oraz bohaterów) makabra z zaskakująco grubą, filozoficzną podszewką. Jeśli nie mieliście wcześniej do czynienia z francuską ekstremą, oto najlepszy film, żeby rozpocząć tę piękną przygodę. Mam tylko nadzieję, że nie mdlejecie na widok krwi i posiadacie w domu sztormiak. 

Dla kogo? Dla entuzjastów francuskiej kuchni i (anty)fanów Xaviera Dolana.

***

Jasne, monumentalny dyptyk Larsa Von Triera to nakręcona bez przesadnej pruderii opowieść o seksie we wszelkich odmianach. Ale przede wszystkim to analiza kulturowego miejsca erotyki oraz spojrzenie na wszelkie matryce naszych seksualnych potrzeb i zachowań. Pierwsza część jest nieco bardziej lajtowa, to wspaniały i nieodparcie zabawny kolaż najróżniejszych gatunków. W drugiej Von Trier wkracza na mroczniejsze ścieżki, jednak wciąż pozostaje wnikliwym satyrykiem. Obydwie składają się na fascynujące studium relacji pomiędzy naturą (w tej roli genialna Charlotte Gainsbourg) a kulturą (jak zawsze niezawodny Stellan Skarsgard). Nie dajcie się prosić.  


Dla kogo? Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć wszystko o seksie, ale boją się zapytać.

***

"Powstrzymać mrok" (Netflix)Jeremy Saulnier to jest gość! Jeden z najciekawszych reżyserów amerykańskiego kina niezależnego, który podarował światu "Blue Ruin" i "Green Room", idzie w swojej kolejnej produkcji krok dalej. To rzeczywistość wyjęta z prozy Cormaca McCarthyego, w której uniwersalne mity zderzają się z surową rzeczywistością amerykańskiej prowincji. Alaska z jego filmu nie jest krajem dla ludzi młodych, starych i w średnim wieku. Chyba że prawa i reguły rządzące wilczą watahą przyjęli za swoje. 

Dla kogo? Dla fanów dzikiej przyrody mrocznych poematów Jeremyego Saulniera.

***


"Nieodwracalne" (Player.pl)Kiedyś – najbardziej kontrowersyjny film dekady. Dziś – szacowny klasyk europejskiej awangardy. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom: "Nieodwracalne" Gaspara Noego wciąż robi piorunujące wrażenie, a wiadome sceny gwałtu oraz zemsty na domniemanym gwałcicielu zabierają całość w stratosferę dyskomfortu i obrzydzenia. Łatwo po drodze przeoczyć, że ten pretensjonalny i bombastyczny film zahacza o multum innych, intrygujących tematów – od nietzscheańskiej filozofii nadczłowieka, po dialog z "Odyseją kosmiczną" Kubricka. Pod rozwagę.  

Dla kogo? Dla tych, którzy wciąż nie wiedzą, o co tyle krzyku.