Jedynka kusi zagadkami i wspomnieniami z dawnych lat

Rzeczpospolita /
https://www.filmweb.pl/news/Jedynka+kusi+zagadkami+i+wspomnieniami+z+dawnych+lat-45582
We wtorek w TVP startuje nowy cykl filmowy "Perły milenium". Na początek zobaczymy izraelskie "Narzeczone Allaha".

Opowieść o losach palestyńskich kobiet osadzonych w izraelskim więzieniu z długoletnimi wyrokami za współudział w samobójczych zamachach to propozycja dla widzów o silnych nerwach.

W tym paśmie Jedynki, prezentowanym w każdy pierwszy wtorek miesiąca, będą pokazywane przeważnie filmy pełnometrażowe – zagraniczne i polskie. Wśród kolejnych propozycji znajdą się m.in. znane już z kin filmy: Marcela Łozińskiego "Jak to się robi" o szkoleniu kandydatów na polityków, kanadyjski "W górę Jangcy" o jednej z najdłuższych rzek świata, amerykański "Z krwi i ciała mego" o gromadce niepełnosprawnych dzieci wychowywanych przez przybraną mamę.

Hitem grudnia będzie z pewnością dwuczęściowy, niezrealizowany jeszcze, zagraniczny film o Marylin Monroe oparty na taśmach nagranych przez jej psychoanalityka.

Pozostałe wtorki miesiąca wypełnią emisje znanego widzom cyklu "Na własne oczy".

– Wreszcie o przyzwoitej porze, bo około godz. 23, będziemy pokazywać widzom świat niedostępny na co dzień przeciętnym śmiertelnikom – cieszy się Barbara Pawłowska, szefowa Redakcji Dokumentu TVP 1. – Stawiamy oczywiście na premiery, ale w wyjątkowych przypadkach będą też powtórki. W 40. rocznicę tragicznych wydarzeń pokażemy świetny i dobrze znany film Macieja Drygasa "Usłyszcie mój krzyk" przypominający dramatyczny protest Ryszarda Siwca przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.

Atrakcyjnie zapowiadają się też inne filmy przywołujące historię. "Jestem synem ludobójcy" Mariusza Olbrychowskiego to opowieść o synu Hansa Franka, hitlerowskiego gubernatora. Niclas jako korespondent tygodnika "Stern" przebywał w Polsce, gdy powstawała "Solidarność", był także jednym z pierwszych dziennikarzy zachodnich, którzy przeprowadzili wywiad z Lechem Wałęsą. W filmie pierwszy raz podróżuje po Polsce śladami dzieciństwa.

"Bojkot" Niny Makowieckiej i Barbary Rogalskiej opowiada o aktorach, którzy zbojkotowali TVP w stanie wojennym. Pojawi się w nim m.in. ostatni wywiad z Gustawem Holoubkiem.

Wiele spodziewać się też można po sensacyjnych "Grach wojennych" Dariusza Jabłońskiego o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim. Będzie to kilkuodcinkowy serial. Wyemitowane zostaną także "Więźniarki" Piotra Zarębskiego przywołujące historię siedmiu kobiet z jednej celi, aresztowanych w stanie wojennym.

Interesującą propozycją jest obsypany nagrodami francuski film Gonzalo Arijóna "Rozbitkowie" o cudem ocalałych z katastrofy lotniczej w 1972 roku w chilijskich Andach, którzy kilkadziesiąt dni walczyli w dramatycznych okolicznościach o przeżycie.

Znaczący udział we wtorkowych projekcjach będą też miały dokumenty społeczno-obyczajowe. Justyna Nowak w "Rodziców się nie wybiera" przypomina głośną historię chorej na raka kobiety, która zrobiła casting na rodziców zastępczych dla swoich dzieci. Nagradzana na festiwalach "Złota rybka" Tomasza Wolskiego to opowieść o upośledzonych umysłowo wychowankach domu pomocy społecznej przygotowujących się do wystawienia w teatrze spektaklu. W "Zabierz mnie stąd" Igor Mołodecki przedstawia historię staczającego się na dno chłopca z dobrej rodziny. "Mały geniusz" Kingi Dębskiej opowiada o kilkuletnim uzdolnionym małym perkusiście. Prace nad swoim filmem kończy Marcel Łoziński. Jego "Historia jednego listu" ma być impresją o poczcie w Koluszkach, przechowującej m.in. listy do św. Mikołaja i Pana Boga.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones