Kobiece bohaterki zarabiają więcej

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kobiece+bohaterki+zarabiaj%C4%85+wi%C4%99cej-131113
Filmy, w których główne role przypadły kobietom, w latach 2014-2017 pokonały w box-offisie filmy z męskimi protagonistami - dowiadujemy się z badania, którego wyniki ogłoszono we wtorek.


Badanie jest pokłosiem ruchu Time's Up i zostało przeprowadzone przez firmy Creative Artists Agency oraz Shift7, z inicjatywy Amy Pascal (byłej szefowej studia Sony Pictures), Megan Smith (prezeski Shift7) oraz producentki Lizy Chasin. W projekt zaangażowana była również m.in. Geena Davis.

To potężny dowód na to, że publiczność chce, by kino reprezentowało każdego, powiedziała Pascal. Producenci z Hollywood muszą wziąć to pod uwagę.

Analitycy zbadali 350 najbardziej kasowych filmów z lat 2014-2017. Podzielono je na pięć grup, według kryterium budżetu: filmy z budżetem poniżej 10 milionów dolarów, filmy z przedziału 10-30 milionów, 30-50, 50-100 oraz filmy z budżetem powyżej 100 milionów dolarów. Wyznacznikiem "filmu z kobietą w roli głównej" była kolejność nazwisk w napisach, informacjach prasowych oraz materiałach producenckich. Na każdym z poziomów prowadziły filmy z kobiecymi bohaterkami.

Badanie wykazało również, że wszystkie filmy, który przekroczyły w globalnym box-offisie granicę miliarda dolarów, przeszły tzw. "test Bechdel". Były to więc filmy, w których a) pojawiały się co najmniej dwie kobiece bohaterki, które b) rozmawiały ze sobą c) o czymś innym niż o jakimś mężczyźnie.

Test Bechdel to niski próg, ale o dziwo i tak wiele filmów, go nie przekracza, powiedziała Chasin. To zrozumiałe, że studia myślą konkretami. Dobrze więc, że pojawiają się dane, które ułatwią urzędnikom podejmowanie bardziej inkluzywnych decyzji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones