Legendarny piłkarz Diego Maradona nie żyje

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Legendarny+pi%C5%82karz+Diego+Maradona+nie+%C5%BCyje-140384
Legendarny piłkarz Diego Maradona nie żyje
źródło: Getty Images
autor: Alexander Hassenstein
Legendarny argentyński piłkarz, Diego Armando Maradona, nie żyje. Miał 60 lat. Według nieoficjalnych informacji przyczyną śmierci był atak serca. 

Diego Maradona - kariera sportowa

  

Urodzony w Lanus Diego Maradona do dziś uważany jest za najwybitniejszego piłkarza w historii. Karierę rozpoczynał w ojczyźnie, w drużynach Argentinos Juniors, później zaś w słynnym Boca Juniors. Po transferze do Barcelony w 1982 roku piłkarski świat stanął przed nim otworem. W klubie z Katalonii spędził 2 lata, po czym zasilił szeregi włoskiego Napoli - klubu, w którym spędził najlepsze lata kariery, doprowadzając go dwukrotnie do scudetto, wygrywając dwukrotnie Puchar Włoch i zdobywając niezliczone nagrody indywidualne.  Na koniec kariery - po występach w Sevilli oraz Newell's Old Boys Rosario - powrócił do Buenos Aires i znów reprezentował barwy Boca Juniors. 

Diego Maradona, 1986, Argentyna v Anglia, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

Genialny napastnik rozpoczął występy w młodzieżowej reprezentacji Argentyny w 1977 roku. W kadrze seniorskiej Diego Maradona  występował aż do 1994 roku, wychodząc na murawę 91 razy. Doprowadził Argentynę do zwycięstwa w Mundialu w 86 roku i do srebra w roku 1990. Do historii przechodził wielokrotnie - w tym w niesławnym meczu z Anglią podczas Mistrzostw Świata w 86, gdy po zdobyciu bramki ręką ("Ręką Boga" - jak powiedział w wywiadzie) dołożył doń jednego z najwspanialszych goli (i rajdów) w historii futbolu. Po zakończeniu kariery na murawie, Maradona był również trenerem kilku lokalnych i zagranicznych drużyn. W 2010 stanął za sterami argentyńskiej kadry na Mundialu w RPA i doprowadził swoją drużynę do ćwierćfinału imprezy.  

Diego Maradona - piłka i kino

  

Diego Maradona był bohaterem kilkunastu cenionych i nagradzanych dokumentów. "Maradona - złoty chłopak" Jeana Christophe'a Rose'a to nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej, rzetelna analiza życia prywatnego i boiskowej kariery Maradony. Kontrowersyjny "Maradona by Kusturica" Emira Kusturicy to autorskie spojrzenie na fenomen piłkarza - krytykowane często za zbyt stronniczą optykę reżysera. "Diego" autorstwa wybitnego dokumentalisty Asifa Kapadii to najlepszy jak dotąd film o Maradonie. W naszej recenzji pisaliśmy o nim: Kapadia nie pogrzmiewa na bohatera  z wysokości, nie bawi się moralizatora, nie ulega pokusie odmalowania fotogenicznego upadku. Pokazuje tylko bezustanny slalom pomiędzy kolejnymi tożsamościami: bożyszcza tłumów, przytłoczonego sławą sportowca, zachłyśniętego nocnym życiem dzieciaka oraz marionetki na usługach potężniejszych sił. I jak to w najlepszym kinie faktu bywa, tylko od nas zależy, jak będziemy hierarchizować te narracje (całość znajdziecie TUTAJ)

Diego Maradona i Pele, 1990, mecz towarzyski Argentyna v Włochy

Przy okazji filmu, przeprowadziliśmy również wywiad z reżyserem na temat jego fascynacji Maradoną:


Diego Maradona - przyczyny śmierci

 

Diego Maradona trafił do szpitala na początku listopada. W mediach zawrzało, spekulowano między innymi o zarażeniu COVID-19. Ostatecznie okazało się, że wykryto u niego krwiaka mózgu i Maradona musiał poddać się operacji. Zabiegł się powiódł, a piłkarz wrócił do domu pod Buenos Aires. Dziś, portal Clarin.com podał do wiadomości publicznej informację o jego śmierci. Sugerowaną przyczyną jest atak serca, ale żaden z lekarzy nie potwierdził tej wersji.  
Udostępnij: