Młode kino zadziornie patrzy w górę

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/M%C5%82ode+kino+zadziornie+patrzy+w+g%C3%B3r%C4%99-111321
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM to wydarzenie filmowe o ogromnej tradycji. Festiwal odegrał wielką rolę w integracji środowiska kinowego w Polsce, budował świadomość twórców i odbiorców. To tu pokazywali swoje pierwsze filmy: Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Grzegorz Królikiewicz. Tutaj debiutowali w pierwszych rozmowach z publicznością i krytykami. W Koszalinie właśnie czytali swoje pierwsze recenzje.

Tegoroczna 34. edycja Festiwalu MŁODZI I FILM 2015 potrwa od 22 do 27 czerwca. To bez wątpienia najpełniejszy przegląd dokonań najmłodszych twórców kina w Polsce. Pokazy wyselekcjonowanych filmów odbywać się będą w ramach dwóch konkursów: Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych – zwykle trafia do tej sekcji 10/12 tytułów – i Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych [w jego skład wchodzi około 80 fabuł, filmów dokumentalnych i animacji]. 24 kwietnia upłynął termin składnia filmów, informacja o tytułach, które się zakwalifikowały do programu MŁODZI I FILM zostanie podana w połowie maja, ale już dziś wiadomo, że na czele Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych stanie Łukasz Palkowski, z kolei Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych przewodniczyć będzie Adrian Panek.  

MŁODZI I FILM nie zapomina o twórcach, którzy zaczynali w Koszalinie. Przyjeżdżają tu co roku, pokazując swoje debiuty sprzed lat, wracają do pierwszych emocji, które spotkały ich na filmowej drodze. Kilka lat temu festiwal otwierał film "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, było pokazywane również genialne "Na wylot" Grzegorza Królikiewicza. Jak powiedziała Agnieszka Holland zaproszona na jedną z edycji: czuję się wciąż debiutantką, młodość to nie kwestia wieku. A Filip Bajon, który kilka lat temu przewodniczył Głównemu Jury, powiedział w wywiadzie dla gazety festiwalowej: nie ma lepszej przestrzeni dla wymiany poglądów, refleksji, odczuć i emocji niż Młodzi i Film. Tu nikt nie patrzy na dorobek, nie ma wobec Ciebie oczekiwań. Jesteś Ty i Twój film. I jeśli ktokolwiek krytykuje twoje dzieło, to nie z powodów koteryjnych, środowiskowych, tylko dlatego że kocha kino. I chce żeby było ono lepsze. Cieszmy się, że jest jeszcze przestrzeń i miejsce, gdzie można rozmawiać, śmiać się, kłócić się i godzić dyskutując o kinie. Znakiem firmowym festiwalu MŁODZI I FILM są słynne dyskusje "Szczerość za szczerość". To hasło wymyślił Zygmunt Kałużyński, do dziś najtrafniej oddaje ono ideę festiwalu. Spotkania Szczerość za szczerość – czyli dyskusje twórców z publicznością moderowane przez krytyków filmowych – odbywają się po każdym seansie w Kinie Kryterium. W tym roku poprowadzą je: Patrycja Wanat, Kaja Klimek i Max Cegielski.

Autorem tegorocznego plakatu festiwalu jest Tomasz Opasiński, Polak pracujący od lat w Los Angeles. Jego prace promowały takie filmy jak "Niepamięć" z Tomem Cruise'em, "Hellboy", "Incepcja", seriale "Gra o tron", czy festiwal CAMERIMAGE. Tomasz Opasiński, zapytany o to, czym inspirował się tworząc plakat festiwalu MŁODZI I FILM mówi: W swojej twórczości uwielbiam posługiwać się metaforami i symbolami – w plakacie festiwalowym „Młodzi i Film” chciałem połączyć kilka elementów składowych z genezy powstania Festiwalu oraz cyklu kinematograficzno-demograficznego. Pragnąłem, by plakat oddawał proces wchodzenia w zawód filmowca i symbolizował cykl tworzenia. Efekt moim zdaniem ilustruje upływ czasu, jego przemijanie, i charakter młodzieży (kamera zadziornie patrzy w górę) – będąc jednocześnie elementem w miarę nieskomplikowanym i łatwo rozpoznawalnym dla widza.

Prócz polskich debiutów filmowych na festiwalu będzie można zobaczyć cztery wybrane przez organizatorów debiuty zagraniczne, filmy dokumentalne oraz pokazy specjalne, m.in. filmy Jurorów. Prócz kina organizatorzy promują komiks, literaturę, fotografię – w tym roku zaplanowano wystawę fotograficzną prac Magdy Hueckel zatytułowaną „Autoportrety wyciszone”. Magda Hueckel jest współautorką nominowanego do Oscara krótkiego metrażu "Nasza klątwa", cykl fotografii „Autoportrety wyciszone” to otwarty projekt, który realizuje podczas podróży po świecie. Jak co roku odbędą się również warsztaty, panele dyskusyjne, debaty i koncerty. Wstęp na seanse i imprezy towarzyszące jest bezpłatny, akredytacje dla dziennikarzy przyznawane się według zgłoszeń z redakcji.

Wszelkie informacje i szczegóły dotyczące tegorocznej odsłony wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.mlodziifilm.pl. oraz na profilu MŁODZI I FILM na Facebooku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones