Michael Apted, reżyser serii "Up" oraz 19. Bonda, nie żyje

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Michael+Apted%2C+re%C5%BCyser+%22Up+%22+oraz+19.+Bonda%2C+nie+%C5%BCyje-140833
Michael Apted, reżyser serii "Up" oraz 19. Bonda, nie żyje
źródło: Getty Images
autor: Gareth Cattermole
Michael Apted, wybitny brytyjski dokumentalista oraz reżyser i producent filmów fabularnych, nie żyje. Miał 79 lat. O jego śmierci poinformował Roy Ashton z Gersh Agency - jej przyczyny pozostają jednak nieznane. 

 Michael Apted -  kariera i najważniejsze filmyMichael Apted urodził się w Aylesbury w Wielkiej Brytanii 10 lutego 1941 roku. Studiował historię i prawo, a do świata kina trafił poprzez pracę w telewizji - zaczynał jako stażysta i researcher na antenie brytyjskiej Granady. W latach 60. realizował głównie seriale i krótkie formy dokumentalne. Przełom nastąpił raz z pierwszym odcinkiem monumentalnej serii "Up", dokumentującej życie, dorastanie i problemy grupy dzieciaków z Cambridge w wieku 7 lat. Chociaż za kamerą "Seven Up!", czyli produkcji z 1964 roku, stanął Paul Almond, to właśnie Apted zamienił ją w jeden z najsłynniejszych dokumentalnych cykli. Do swoich bohaterów powracał jeszcze dziesięciokrotnie - w "7 plus Seven", "21 Up", "28 Up", "35 Up", i tak dalej, aż do jesieni życia w "63 Up" z 2019 roku. Wśród jego dokumentów znajdziemy również "Bring On The Night" o Stingu, a także "Moving The Mountain" o protestach na Placu Niebiańskiego Spokoju. 

GettyImages-108592527.jpg Getty Images © Kevin Winter

Michael Apted podczas wręczenia nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów, 2011

Na swój fabularny debiut - wojenny dramat "Triple Echo" - Michael Apted czekał do roku 1972 roku. Później nakręcił m.in. kultowy "Gwiezdny pył" z Davidem Bowie, oscarową "Córkę górnika" z laureatką nagrody Akademii Sissy Spacek w tytułowej roli oraz docenione przez krytykę "Goryle we mgle" z wybitną rolą Sigourney Weaver. W jego filmografii znajdują się również "Nell", "Enigma", a także "Świat to za mało", czyli 19. film o przygodach Jamesa Bonda. Jego ostatnią fabułą okazała się z kolei "Tożsamość zdrajcy" z 2017 roku.   

Michael Apted - nagrody

 

Michael Apted był laureatem dwóch nagród BAFTA za dwie odsłony cykli "Up", laureatem Nagrody Jury Ekumenicznego na Berlinale oraz lauru Gildii Reżyserów za pracę na planie serialu "Rzym". Jego filmy były wielokrotnie nominowane do Oscara i zdobywały statuetki Akademii lub Złote Globy - "Córka górnika" była nominowana siedmiokrotnie do Oscara, a nagrodę zdobyła Sissy Spacek. "Goryle we mgle" zdobyły pięć nominacji Oscarowych oraz dwa Złote Globy, za muzykę i dla Weaver. W 2003 roku Apteda wybrano przewodniczącym Amerykańskiej Gildii Reżyserów. 

Pozostawił po sobie trzech synów - Paula, Jima i Johna oraz wdowę Paige Simpson.