Nie żyje Leslie Bricusse, autor m.in. piosenki "Goldfinger"

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Leslie+Bricusse%2C+autor+m.in.+piosenki+%22Goldfinger%22-144252
Nie żyje Leslie Bricusse, autor m.in. piosenki "Goldfinger"
źródło: Getty Images
autor: Michael Tran
Zmarł Leslie Bricusse, kompozytor, autor tekstów i piosenek, który pracował w filmie i teatrze. Napisał m.in. piosenki do takich filmów, jak "Willy Wonka i fabryka czekolady" (1971), "Goldfinger" (1964) i "Doktor Dolittle" (1967). Miał 90 lat.

O odejściu kompozytora poinformował na Facebooku jego syn, Adam Bricusse. Nie ujawniono przyczyny śmierci.

Leslie Bricusse - kim był?


Leslie Bricusse urodził się w Pinner w Wielkiej Brytanii w 1931 roku. Studiował na uniwersytecie Cambridge. Karierę rozpoczął w latach 60. pracując w duecie z Anthonym Newleyem. Wspólnie napisali musical "Stop the World – I Want to Get Off" (1961), który w 1966 roku doczekał się wersji filmowej.

W filmografii Bricusse'a znajdziemy takie filmy jak m.in. "Doktor Dolittle" (1967), "Do widzenia, panie Chips" (1969), "Opowieść wigilijna" (1970) i "Victor, Victoria" (1982).

Oprócz Newleya współpracował z takimi twórcami jak John Barry i Henry Mancini. Jego piosenki nagrywali m.in. Sammy Davis Jr., Nina Simone, Maureen McGovern, Diana Krall i Frank Sinatra.

Leslie Bricusse - najważniejsze dokonania


Bricusse napisał dwie piosenki do serii filmów o przygodach Jamesa Bonda: "Goldfinger" (we współpracy z Barrym i Newleyem) i "You Only Live Twice" (w duecie z Barrym). Pierwszą śpiewała Shirley Bassey, a drugą - Nancy Sinatra.

Dwie z jego piosenek stały się hitami, które śpiewał Sammy Davis Jr.: to "The Candy Man" (z filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady") oraz "What Kind Of Fool Am I?" (z musicalu "Stop the World – I Want to Get Off").

Dwukrotnie uhonorowała go Amerykańska Akademia Filmowa. W 1968 roku zdobył Oscara za piosenkę "Talk to the Animals" z "Doktora Dolittle'a", a w 1983 roku - Oscara za napisaną w duecie z Henrym Mancinim muzykę do filmu "Victor, Victoria" (1982).