Nowy serial "Dom pod Dwoma Orłami" od stycznia w TVP1

Informacja sponsorowana /
https://www.filmweb.pl/news/Nowy+serial+%22Dom+pod+Dwoma+Or%C5%82ami%22+od+stycznia+w+TVP1-148979
Nowy serial "Dom pod Dwoma Orłami" od stycznia w TVP1
Premierowy odcinek "Domu pod Dwoma Orłami" telewidzowie TVP1 będą mogli obejrzeć w każdą niedzielę o godz. 20:20. Serial został wyreżyserowany przez Waldemara Krzystka, a w rolach głównych zobaczymy m.in.: Karolinę Gruszkę, Agnieszkę Mandat, Małgorzatę Zajączkowską i Sonię Mietielicę.
 
Akcja serialu rozpoczyna się latem roku 1997. Marianna (Sonia Mietielica) studentka architektury, wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu. Jej matka Helena Lach (Agnieszka Mandat), z zawodu stomatolog, to wiecznie zapracowana, oddalona  od  rodziny perfekcjonistka. Babcia Zofia Szablewska (Małgorzata Zajączkowska), jest przeciwieństwem Heleny. Pełna energii, ciepła i humoru, bezgranicznie kocha Mariannę. Marianna przyjeżdża do Polski z narzeczonym Paulem (Thomas Christian), którego rodzina ma polskie korzenie i który postanowił odwiedzić ich rodzinne strony na dawnych Kresach.


W nocy woda zalewa tytułowy Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, parter domu wygląda jak pobojowisko. W piwnicy zapada się posadzka. Z odsłoniętej w ten sposób skrytki Marianna wydobywa stare poniemieckie dokumenty, zdjęcia, plany i pamiętnik Lisy Weber (Karolina Rzepa) i jej brata Karla (Adrian Zaremba). W ten sposób bohaterka poznaje zaskakujące wojenne losy rodzeństwa. Dziennik urywa się w dramatycznym momencie, kiedy Karl ucieka z Breslau.

Tymczasem babcia Zofia wraca ze szpitala do domu  i niespodziewanie zaczyna opowiadać Mariannie skrywaną przez lata prawdę o swoim życiu.  Wspomina m.in. o wielkiej, szczęśliwej rodzinie Szablewskich z małej kresowej wsi Nowosioło, o swoim uwielbiany mężu Antonim (Grzegorz Małecki), o synu Zbigniewie (Eryk Lenartowicz), o Wasylce (Andrey Zhuravskyi) ukraińskim pasierbie wychowanym jak syn w ich dworze.  O rodzicach,  o niewidomym bracie Maurycym (Mateusz Rusin), o ukochanej kucharce Oldze (Natella Treytakova), o oszukanym przez Rosjan Ukraińcu Jamrożym (Philipp Mogilnitskiy). We wspomnieniach wraca  zsyłka do Kazachstanu, po której Zofia (Karolina Gruszka)  stała się wrakiem człowieka. Jej rodzinne strony nie należą teraz do Polski, tylko  do ZSRR. Jako repatriantka ze Wschodu ląduje we Wrocławiu. Zamieszkuje w Domu pod Dwoma Orłami  z oficerem bezpieki, Janem Liskim (Andrzej Konopka). Rozpoczyna poszukiwania bliskich.


Scenariusz serialu "Dom pod Dwoma Orłami" to m.in. obraz życia na Kresach Rzeczpospolitej od końca wojny z bolszewikami, przez 1 września i 17 września 1939, pierwsze wywózki Polaków w zimie 1940, przez Rzeź Wołyńską aż po masową repatriację tych wszystkich Polaków, którzy na Kresach jeszcze zostali do 1945 roku. Podobnie obraz życia niemieckiego Dolnego Śląska i jego stolicy Breslau od końca I Wojny Światowej aż do upadku Festung Breslau w 1945. Pokazaliśmy też "ruskij mirr" wprowadzany przez wojska radzieckie wkraczające do Polski we wrześniu 1939 oraz później do Breslau w roku 1945 – mówią twórcy serialu Małgorzata Kopernik i Waldemar Krzystek

Aktorzy – Małgorzata Zajączkowska, Karolina Gruszka, Agnieszka Mandat,  Sonia Mietielica, Karolina Rzepa, Aleksandra Konieczna, Andrey Zhuravskyi,  Daria Polunina, Eryk Lenartowicz, Jan Frycz, Grzegorz Małecki, Adrian Zaremba, Krzysztof Stroiński, Andrzej Seweryn, Przemysława Stippa, Thomas ChristianAdam Ferency.

Twórcy:
Scenariusz – Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek
Reżyseria – Waldemar Krzystek
Scenografia – Joanna Hrisulidu, Marian Zawaliński, Joanna Białousz
Kostiumy – Magdalena Rutkiewicz- Luterek
Zdjęcia – Piotr Kukla
Muzyka – Rafał Gorączkowski
 
Koprodukcja – Telewizja Polska, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny,  Kosmos Film
Mecenasi – KGHM, Fundacja PGE
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones