PLAKIAT: następna szkoła polskiego plakatu

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/PLAKIAT%3A+nast%C4%99pna+szko%C5%82a+polskiego+plakatu-147944
PLAKIAT: następna szkoła polskiego plakatu
autor: Jacek Borowski
Jeden z bardziej znanych i utalentowanych plakacistów w Polsce. Specjaliści nazywają go spadkobiercą kultowej polskiej szkoły plakatu, choć naszym zdaniem tworzy następną szkołę. W tym roku otrzymał aż dwie nominacje do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jedna z nich – za znakomity poster filmu "Teściowie" – zamieniła się w statuetkę. Gościem nowego odcinka podcastu "Musimy porozmawiać o kinie" jest Maks Bereski alias PLAKIAT.     

Jakie są największe grzechy polskiego plakatu filmowego? Czy perfekcjonizm to błogosławieństwo czy raczej przekleństwo? Jak być produktywnym i pozostać niewyczerpanym źródłem pomysłów? Odpowiedzi szukajcie w rozmowie Łukasza Muszyńskiego.  

Maks Bereski (Plakiat) w podcaście "Musimy porozmawiać o kinie"Podcast możecie obejrzeć:Albo wysłuchać:Wyróżniony przez PISF plakat filmu "Teściowie

W ramach 2. Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych w kinie Elektronik odbywa się wernisaż wystawy "Sceny z życia plakatowego". Prezentuje ona fragment twórczości Maksa Bereskiego z lat 2019-2022, ukazującej przekrój tematyczny i gatunkowy podejmowanych przez plakacistę realizacji. Pośród ekspozycji znajdują się m.in. "Sukienka", "Pani Doubtfire", "Pewnego razu... w Hollywood", "C’mon C’mon", czy nagrodzony przez PISF plakat komedii "Teściowie". Wystawa potrwa do końca października.            

Kim jest Maks Bereski alias Plakiat?"Plakiat", czyli Maks Bereski to plakacista filmowy, artysta plastyk i kinoman. Od 2010 roku dostarczający regularnie kolejne tytuły filmowe wchodzące w skład marki Plakiat i istniejącego The Plakiat Shop. Działający na polskim i międzynarodowym rynku, skupiający się na kinematografii i plakacie filmowym. Kontynuator Polskiej Szkoły Plakatu, stawiający na metaforę i przekaz, intelektualny odbiór dzieła, gry wizualne z odbiorcą i poczucie humoru, wykorzystujący mnogość technik plastycznych. Współpracujący na bieżąco z reżyserami, dystrybutorami, producentami, studentami Szkół Filmowych, festiwalami filmowymi i klientami zamawiającymi plakaty filmowe. Miłośnik nieoczywistych rozwiązań i przeciwnik bezmyślności projektowej. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopenika w Toruniu. Odznaczony nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii ‘Najlepszy Plakat’ na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 roku.

Maks Bereski i Łukasz Muszyński

Poniżej znajdziecie kilka poprzednich odcinków podcastu "Musimy porozmawiać o kinie":
1) "Johnny": Dawid Ogrodnik o pracy nad rolą księdza Kaczkowskiego
2) "Broad Peak": Leszek Dawid i Ireneusz Czop ujawniają, jak powstawał film o Macieju Berbece
3) "Kontrola" powraca! Autorka serialu Natasza Parzymies zdradza nam swoje plany na przyszłość
4) WENECJA 2021: Jan P. Matuszyński o filmie "Żeby nie było śladów"
5) Jak powstały kostiumy do filmu "Zielony Rycerz. Green Knight"?
6)  Mitja Okorn o pracy z Willem Smithem i filmie "Wszyscy moi przyjaciele nie żyją"