Producent "Daredevila" oskarżony o rasistowskie komentarze

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Producent+%22Daredevila%22+oskar%C5%BCony+o+rasistowskie+komentarze-138651
Producent "Daredevila" oskarżony o rasistowskie komentarze
Podczas niedzielnego panelu #SaveDaredevilCon z twórcami "Daredevila" znany z serialu aktor Peter Shinkoda oskarżył producenta Jepha Loeba o wygłaszanie antyazjatyckich komentarzy.

Shinkoda wcielał się w serialu w postać Nobu, członka klanu ninja The Hand. Podczas dyskusji aktor wspomniał, że w trakcie produkcji serialu pojawiły się plany, by rozbudować jego postać i pogłębić relację Nobu z Madame Gao (Wai Ching Ho), ale w końcu zrezygnowano z tego kierunku rozwoju fabuły. Shinkoda początkowo nie był chętny, by zgłębić temat, ale ostatecznie zdecydował, że ma coś do powiedzenia.

Jeph Loeb powiedział scenarzystom, żeby nie pisali nic dla Nobu i Gao. Powtarzało to wielu scenarzystów i showrunnerów, zdradził aktor. Powiedział im, że "nikogo nie interesują Chińczycy i Azjaci. W poprzednich produkcjach Marvela, w trylogii "Blade" Wesley Snipes zabijał 200 Azjatów na film. I wszyscy mieli to gdzieś, więc nie piszcie o Nobu i Gao". W rezultacie wątki zostały porzucone.

To nie pierwszy przypadek, gdy Loeb oskarżany jest o niewrażliwość na kwestie rasowe. Krytykowano też jego wybór, by w głównej roli serialu "Iron Fist" zagrał Finn Jones - dla wielu osób była to stracona okazja, by obsadzić Azjatę, a zamiast tego powielono stereotyp "białego zbawcy" i fetyszyzowano azjatycką kulturę.  
 
"Daredevil" doczekał się trzech sezonów. Główny bohater wystąpił również w miniserialu "Defenders", gdzie spotkał się z bohaterami trzech pozostałych marvelowskich produkcji dla platformy Netflix.