RECENZJA "Cztery córki": To uniwersalna opowieść o kontroli kobiecego ciała

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/RECENZJA+%22Cztery+c%C3%B3rki%22%3A+To+uniwersalna+opowie%C5%9B%C4%87+o+kontroli+kobiecego+cia%C5%82a+%E2%80%93+Filmweb-154510
RECENZJA "Cztery córki": To uniwersalna opowieść o kontroli kobiecego ciała
Już niedługo do kin trafi najnowszy film Kaouther Ben Hania ("Piękna i bestie") pod tytułem "Cztery córki". Opowieść o czterech siostrach walczy w tym roku o Oscara w kategorii film zagraniczny (wcześniej nominację w tej samej kategorii zdobył inny film Hani – "Człowiek, który sprzedał swoją skórę" z 2020 roku). My już go widzieliśmy i poniżej znajdziecie fragment naszej recenzji.

Cała recenzja "Czterech córek" dostępna jest na karcie filmu. 

Swoimi wrażeniami po seansie dzieli się Aleksandra Krajewska. 

Film zadebiutuje w kinach 15 marca. 

****

Recenzja nominowanego do Oscara filmu "Cztery córki", reż. Kaouther Ben Hania


Kobiety pod presją
autorka: Aleksandra Krajewska

Czasem kotki tak bardzo boją się o swoje dzieci, że potrafią je pożreć. Olfa, gdyby mogła, też pożarłaby swoje córki. Bo chociaż za wszelką cenę starała się je uchronić, świat szybko upomniał się o cztery młode dziewczyny. Najpierw miały maszerować jako mażoretki Ben Alego, później słuchać kazań wojujących imamów. Raz nie mogły nosić hidżabu, innym razem musiały zakładać nikab. I w żadnych z tych przypadków nikt nie pytał ich o zdanie.


W "Czterech córkach" Kaouther Ben Hania odmalowuje portret pięciu kobiet, które próbują odnaleźć swoje miejsce w świecie wstrząsanym kolejnymi rewolucjami. Reżyserka wchodzi do ich domu w momencie, gdy dwóch najstarszych córek już nie ma. Pożarł je wilk. Kim lub czym jest ów wilk? Ben Hania tak umiejętnie odkrywa przed nami kawałki tej historii, że grzechem byłoby teraz zdradzić jej finał.

By pomóc swoim bohaterkom odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę się stało, autorka sięga po techniki niebezpiecznie bliskie terapii hellingerowskiej, wprowadzając na scenę aktorów mających zająć miejsce osób, których z jakiegoś powodu brakuje. Ichrak Matar i Nour Karoui wcielają się w starsze córki – Ghofrane i Rahmę. Hend Sabri zastępuję Olfę tam, gdzie strata okazuje się wciąż zbyt bolesna. Najmłodsze Eya i Tayssir Chikhaoui same opowiadają swoją historię. I tylko Majd Mastoura, odgrywający wszystkich (nie)obecnych w tej układance mężczyzn, ma problem z powrotem na plan.

Całą recenzję filmu "Cztery córki" można przeczytać na jego karcie. 

Zwiastun filmu "Cztery córki"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones