Robert Downey Jr. walczył o rolę w filmie "Batman - Początek". Kogo mógł zagrać?

CBR / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Robert+Downey+Jr.+walczy%C5%82+o+rol%C4%99+w+filmie+%22Batman+-+Pocz%C4%85tek%22.+Kogo+m%C3%B3g%C5%82+zagra%C4%87-153938
Robert Downey Jr. walczył o rolę w filmie "Batman - Początek". Kogo mógł zagrać?
źródło: Getty Images
autor: Matt Winkelmeyer
Robert Downey Jr. kontynuuje medialne tournee w związku z oscarową kampanią "Oppenheimera". Tym razem w trakcie panelu dyskusyjnego American Cinematheque aktor ujawnił, że dwie dekady temu walczył o rolę w filmie Christophera Nolana. Wówczas jednak reżyser nie był nim zainteresowany.


Robert Downey Jr. jako Strach na Wróble?Downey Jr. brał udział w castingu do roli doktora Jonathana Crane'a alias Stracha na Wróble w komiksowym widowisku "Batman: Początek". Jak przyznaje gwiazdor, Nolan był uprzejmy, ale nic nie wskazywało na to, że przychyla się ku jego kandydaturze. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło: niedługo później aktor dostał przełomową rolę Tony'ego Starka w "Iron Manie" - filmie, który stał się kamieniem węgielnym ekranowego uniwersum Marvela.


Co ciekawe, Crane'a zagrał ostatecznie Cillian Murphy, czyli odtwórca tytułowej roli oraz ekranowy partner Downeya Jr. w "Oppenheimerze". Dziś obydwaj aktorzy są faworytami w oscarowym wyścigu po statuetki za drugoplanową i główną rolę męską.

Sam Nolan w wywiadzie dla "LA Times" komplementuje  dziś Downeya Jr. w następujący sposób: to jeden z naszych wspaniałych aktorów. Chociaż pokolenie dzieciaków wie, jaką jest wielką gwiazdą filmową, nie dostrzegło jego subtelności i błyskotliwości. Chciałem, żeby w "Oppenheimerze" zrobił coś zupełnie innego i zatracił się w innym człowieku. Kiedy ostatni raz widzieliśmy coś takiego w jego wykonaniu? W "Chaplinie"? Reżyserzy doskonale zdają sobie sprawę z talentu Downeya. Jednakowoż w związku z tym, że jego niesamowita energia może przebić ekran, znalezienie dla niego odpowiedniej roli jest trudne.


Tytułowy bohater "Oppenheimera" to fizyk, który odegrał kluczową rolę w Projekcie Manhattan. Celem finansowanego przez amerykański rząd tajnego programu było stworzenie pierwszej w pełni funkcjonalnej i kontrolowanej broni jądrowej. Downeyowi Jr. przypadła rola Lewisa Straussa - przewodniczącego Komisji Energii Atomowej Stanów Zjednoczonych i wieloletniego rywala naukowca.

Zwiastun filmu "Oppenheimer"Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones