Spielberg: widzowie muszą mieć wolność wyboru

Collider / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Spielberg%3A+widzowie+musz%C4%85+mie%C4%87+wolno%C5%9B%C4%87+wyboru-132812
W ubiegłym miesiącu świat obiegła pogłoska, jakoby Steven Spielberg starał się uniemożliwić filmom produkowanym przez serwisy streamingowe start w oscarowym wyścigu . Zdaniem dziennikarzy  "New York Times" intencje reżysera były jednak zupełnie inne. Twórca "Szczęk" nie zamierzał nigdy forsować zmian w regulaminie Amerykańskiej Akademii Filmowej (choć rozważał poparcie takowych, gdyby zostały one zaproponowane przez kogoś innego). Zamiast tego dążył do osiągnięcia istotnego dla przemysłu rozrywkowego konsensusu.

GettyImages-658498758.jpg Getty Images © Mike Coppola


Spielberg chciał, aby kiniarze dogadali się wreszcie z platformami streamingowymi i zgodzili się wyświetlać ich filmy, nawet jeśli byłyby one wówczas dostępne online.  - Chcę, by ludzie mieli dostęp do rozrywki w takiej formie, jaka im najbardziej odpowiada - deklaruje filmowiec -  Duży ekran, mały ekran - tym, co mnie najbardziej obchodzi, jest świetna historia. Każdy powinien mieć dostęp do świetnych historii.

W trakcie sezonu nagród reżyser spotkał się z przedstawicielami największych amerykańskich sieci multipleksów, prosząc ich, aby zaczęli pokazywać "Romę". Jego negocjacje nie przyniosły, niestety, rezultatu. Właściciele przybytków X muzy twardo obstają przy zasadzie, że dopiero po 90 dniach dystrybucji kinowej filmy mogą trafić na mały ekran.

Choć 3-krotny laureat Oscara jest za wolnością wyboru, osobiście uważa jednak, że kina są najwłaściwszym miejscem do oglądania filmów. To tam widzowie mogą dzielić doświadczenie - płakać, śmiać i bać się razem. - Chcę, aby kina przetrwały. Chcę, aby doświadczenie kinowe pozostało istotne dla naszej kultury.
Udostępnij: