Spotkanie online z Agnieszką Smoczyńską

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Spotkanie+online+z+Agnieszk%C4%85+Smoczy%C5%84sk%C4%85-142921
Szkoła Wajdy zaprasza na piąty, ostatni wykład online z cyklu "Kto jest bohaterem naszych czasów?".  Tym razem spotkamy się z Agnieszką Smoczyńską – reżyserką i scenarzystką, absolwentką, a później także wykładowczynią Wajda School.


Kiedy? -> 30 czerwca | godz. 19.00  

Gdzie? -> na kanale You Tube Wajda School&Studio

Agnieszka SmoczyńskaReżyserka i scenarzystka. Absolwentka Wajda School, gdzie ukończyła kurs dokumentalny DOK PRO, kurs fabularny STUDIO PRÓB i międzynarodowy program dla reżyserów EKRAN+. Jedna z najważniejszych reżyserek młodego pokolenia. Twórczyni głośnego filmu "Fuga" (projekt rozwijany w Szkole Wajdy), którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2018 roku. Film zdobył 4 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Polską Nagrodę Filmową Orzeł. Z kolei debiut – "Córki dancingu" – nagrodzony m.in. na Sundance (nagroda specjalna jury), był prawdziwym fenomenem i odkryciem na światowych festiwalach, co otworzyło reżyserce drogę do międzynarodowej kariery. W Polsce film zdobył m.in. 2 nagrody na FPFF w Gdyni oraz Orła (Polska Nagroda Filmowa) w kategorii: Odkrycie roku. Agnieszka Smoczyńska jest także współreżyserką pierwszego polskiego serialu na platformie Netflix – "1983". Jej krótkometrażowe filmy "Viva Maria!" (produkcja Wajda Studio) i "Aria Diva" (koprodukcja Studia Munka, TVP Kultura i Wajda Studio) można znaleźć m.in. na kanale YouTube Wajda School and Studio oraz w serwisie Ninateka.

O cyklu "Kto jest bohaterem naszych czasów?"Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: "Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie kto jest bohaterem naszych czasów". Cykl Szkoły Wajdy to 5 otwartych wykładów online połączonych z dyskusją, zachęcających do przyjrzenia się istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych.

Jak mówi Wojciech Marczewski, dyrektor programowy i współzałożyciel Szkoły Wajdy - Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. [...] Robiąc swoje filmy mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć.

Gośćmi poprzednich wykładów byli Wojciech Marczewski, Tadeusz Sobolewski, Denijal Hasanović, Maciej Sobieszczański i Kinga Dębska. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina, która w swoich działaniach wspiera twórców z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

Wykłady są otwarte i bezpłatne. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywają się w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio.
Udostępnij: