Szmalu masa w kinach na świecie

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Szmalu+masa+w+kinach+na+%C5%9Bwiecie-109804
Universal Pictures świętuje. W ciągu ostatnich pięciu dni "Pięćdziesiąt twarzy Greya" poza granicami USA zarobiło 158 milionów dolarów. Jest to drugie najlepsze otwarcie studia na świecie. Rekord należy do szóstej części "Szybkich i wściekłych" (160,3 mln).Na tak dobry wynik filmu złożyło się nie tylko olbrzymie zainteresowanie tytułem, ale również fakt wprowadzenia go jednocześnie do niemal wszystkich istotnych krajów. Obraz zadebiutował na 58 rynkach kinowych, z czego w 55 został numerem jeden. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" doskonale sprzedało się w Europie i w obu Amerykach. Znacznie gorzej było w Azji. W Singapurze, Hongkongu i Tajlandii film przegrał rywalizację o najwyższą lokatę z komiksowym widowiskiem "Kingsman: Tajne służby".

Najlepszym rynkiem dla "Pięćdziesięciu twarzy Greya" okazała się Wielka Brytania. Obraz zarobił tam 13,6 mln funtów, co jest nowym rekordem otwarcia dla filmu z kategorią wiekową "18". Z kolei we Francji (gdzie film ma kategorię wiekową "12") obraz zarobił 12 mln dolarów. Ponad 15 mln dolarów pochodzi z Niemiec, a 10,5 mln z Rosji. W 11 krajach film uzyskał nowy rekord otwarcia wszech czasów. Jednym z nich jest Polska, gdzie zobaczyło go 834,5 tysiąca osób.

Drugie miejsce przypadło romansowi z Chin "You yi ge di fang zhi you wo men zhi dao". Obraz zarobił w weekend 30 milionów dolarów. Zaś od swojej premiery zgromadził już na czterech rynkach kinowych 43 miliony dolarów.

Najniższe miejsce na podium zdobył film Matthew Vaughna "Kingsman: Tajne służby". Obraz zarobił w weekend 23,1 mln dolarów. Najlepiej poradził sobie w Korei Południowej (5,4 mln dolarów). Dobrze sprzedał się również w Rosji, gdzie zarobił 3,6 mln dolarów, czyli dwa razy więcej od debiutu "X-Men: Pierwszej klasy".

Na czwartym miejscu znalazło się widowisko "Jupiter: Intronizacja". Film zarobił w weekend 15,6 mln dolarów. Jego globalne wpływy zbliżają się już do granicy 100 milionów dolarów (91,5 mln), z czego prawie 60 milionów pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. Na początku marca obraz trafi do Chin, a pod koniec miesiąca do Japonii.

Pierwszą piątkę kompletuje "Spongebob na suchym lądzie". Animacja zarobiła w weekend 13,5 mln dolarów. Film, jak na razie, na rynkach zewnętrznych radzi sobie gorzej niż w Stanach. Najlepszym krajem w weekend była Rosja, gdzie film zadebiutował kwotą 3,1 mln dolarów. Na razie w 29 krajach animacja zarobiła 46,3 mln dolarów, podczas gdy w samych Stanach jej wpływy wynoszą 93,7 mln dolarów.