Szykujcie się na BLACK BEAR FILMFEST 2014

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Szykujcie+si%C4%99+na+BLACK+BEAR+FILMFEST+2014-108143
Zapraszamy na drugą edycję jedynego festiwalu kina gatunkowego w Polsce! Już od 28 listopada w Łodzi (Wytwórnia Kino 3D) oraz od 5 grudnia w Warszawie (Kinoteka). W programie m.in. premiera "The Rover" z Robertem Pattinsonem; najnowszy film Alexa de la Iglesii oraz nagrodzony w Cannes "The White God". Nie zabraknie filmów o zombie (grających w piłkę nożną), wilkołakach (policjantach), jak i poruszających poważną tematykę (od gender po sado-maso i kanibalizm) odważnych obrazów z całego świata.


Black Bear Filmfest to nowoczesny i dynamiczny festiwal kina grozy, na którym można zobaczyć horrory, thrillery, mroczne kryminały, animacje jak i filmy artystyczne z przeróżnych zakątków globu. Naszym celem jest nie tylko straszenie, ale przede wszystkim zbudowanie atmosfery niepokoju, podejmowanie mocnych i  niewygodnych tematów, które często spychane są poza mainstreamową debatę, tak by poruszyć i zaangażować widza. Zdecydowana większość pokazywanych przez nas filmów to europejskie bądź światowe premiery, których nie zobaczycie na żadnym innym festiwalu ani w oficjalnej dystrybucji kinowej.

Szeroko rozumiane kino grozy traktowane jest w Polsce po macoszemu. Nie ma u nas kultury kina Grindhouse, brak też regularnych nocnych seansów z filmami "z dreszczykiem". Polski widz zdany jest przede wszystkim na filmowych dystrybutorów, a ci rzadko kiedy sprowadzają do nas obrazy spoza horrorowego mainstreamu. Black Bear Filmfest stara się wyjść naprzeciw apetytom miłośników i koneserów niszowych horrorów oraz thrillerów. Pokażemy filmy m.in. z Japonii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Nowej Zelandii, Ameryki, Szwecji.

Festiwal otworzymy francuskim filmem "Jacky au royaume des filles" (polska premiera) z Charlotte Gainsbourg w roli głównej. W obsadzie także Michel Hazanavicius, reżyser nagrodzonego Oscarami filmu "Artysta". Obraz porusza tematykę gender oraz fundamentalizmu religijnego i przedstawia świat, w którym to kobiety są u władzy, a miejsce w którym toczy się akcja filmu to jakby odwrócony świat islamu, w którym to mężczyźni muszą nosić burkę.

Na polską premierę filmu zaprosiliśmy reżysera filmu Riada Sattoufa i głównego aktora filmu Vincenta Lacoste'a, znanego między innymi z filmu "Asterix i Obelix - W służbie jej królewskiej mości".
Wśród pozostałych filmów w programie festiwalu m.in.:

"The Rover" (polska premiera) -  najnowszy film Davida Michoda. W roli głównej Robert Pattinson, który dzięki tej roli ostatecznie odcina się od wampira ze "Zmierzchu". Partneruje mu, jak zawsze świetny, Guy Pierce. Film przedstawia postapokaliptyczną wizję świata, w której to ludzie muszą każdego dnia toczyć bezpardonową walkę o przetrwanie. Światowa premiera filmu odbyła się w tym roku w Cannes.

"Las Brujas de Zugarramurdi" (polska premiera) - najnowszy film w reżyserii Alexa de la Iglesii. Nagrodzony 8 statuetkami Hiszpańskiej Akademii Filmowej. To zwariowany horror komediowy opowiadający historię czarownic w małej hiszpanskiej wiosce.

"O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu" - to z kolei debiutancki film Any Lily Amirpour. Określany mianem pierwszego "irańskiego westernu o wampirach". Opowiada historię dziewczyny z mieszkającej w Iranie, która, jak się okazuje, jest wampirem.

"Coś za mną chodzi" – amerykańska produkcja w reżyserii Davida Roberta Mitchella, która wywołała przerażenie publiczności tegorocznego festiwalu w Cannes, gdzie pokazywany był w sekcji Międzynarodowy Tydzień Krytyki. Film ten posiada obecnie 100% pozytywnych opinii w serwisie Rotten Tomatoes!

"Goal of the Dead" - to brawurowy film w reżyserii francuskiego duetu Thierry Poiraud i Benjamin Rocher. karkołomne i widowiskowe połączenie horroru, komedii oraz meczu futbolowego, opowiedziane z prędkością szarżującego na bramkę Cristiano Ronaldo, które sprawia, że trudno oderwać wzrok od ekranu.

"Biały Bóg" - to nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes nagrodą Un Certain Regard (oraz węgierski kandydat do Oscara) film zemsty, w którym główną rolę przejęły psy, sprawujące kontrolę nad całym miastem. Reżyser filmu, Kornel Mundruczó, będzie gościem Festiwalu.

"Canibal" - wbrew tytułowi, film ten przełamuje wszelkie konwencje związane z kinem kanibalistycznym. Pełen elegancji i wizualnej maestrii thriller psychologiczny Manuela Martina Cuenki jest z jednej strony doskonałym przykładem wyszukanego kina artystycznego, a z drugiej kina gatunków, z precyzyjnie dobranymi środkami typowymi dla thrillera czy horroru. "Kanibal" trzyma w napięciu, przeraża i wzrusza, nie pozwalając wyjść z seansu obojętnym.

"The Well" - Udany debiut reżyserski Thomasa S. Hammocka (odpowiedzialnego wcześniej za scenografię m.in. do filmu "Terminal" Stevena Spielberga czy "Następny jesteś ty" Adama Wingarda) sprawnie łączy postapokaliptyczny, mroczny klimat rodem z "Mad Maxa" z elementami kameralnego dramatu i klasycznego westernu. Brutalna walka o przetrwanie, zarówno z naturą, jak i samym człowiekiem, kontrapunktowana jest subtelnym wątkiem miłosnym i lekko komiksowym przerysowaniem.

"Wolfcop" (polska premiera) - to kanadyjska propozycja do naszej sekcji Późna Zmiana, w której pokazujemy zwariowane kino klasy B. "Wolfcop" to opowieść o gliniarzu - wilkołaku i chyba tyle wystarczy na zachętę. Dobra zabawa gwarantowana!

"Nånting måste gå sönder" - szwedzki film nagrodzony główną nagrodą na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie. Historia miłości transgender w świecie pełnym agresji. Reżyser filmu, Ester Martin Bergsmark, będzie gościem festiwalu.

"Housebound" – gratka dla fanów "Martwicy mózgu" Petera Jacksona, również z rodowodem w Nowej Zelandii. Zwariowany film z silnymi kobietami w rolach głównych, który w równej mierze sprawdza się jako pełnoprawne kino grozy (straszy, zaskakuje i wstrząsa scenami obfitej posoki), jak i wyśmienita komedia.

"R100" - nieuznająca tematów tabu, wybuchowa mieszanina czarnej komedii, dramatu, kina wschodnich sztuk walki, autotematycznej refleksji i ekranowych uciech BDSM. Widz przez 100 minut seansu obcuje z nieposkromioną siłą wyobraźni i seksualnych zboczeń na granicy jawy i snu. A wszystko to podlane zostaje dużą porcją surrealizmu i fantazyjnej szarży spod znaku Noboru Iguchiego.

"Alleluia" (Polska premiera) - reżyser kultowej "Kalwarii", Fabrice Du Welz, powraca z jednym z najbardziej wstrząsających tytułów roku. Wyświetlany podczas festiwalu w Cannes film "Alleluia" to bezkompromisowy thriller psychologiczny o perwersyjnej miłości, która nie cofnie się przed najgorszą zbrodnią.

Program festiwalu uzupełniają koncerty, warsztaty dla adeptów sztuki filmowej, wystawa plakatów oraz prezentacja filmów niemych z muzyką elektroniczną wykonywaną na żywo.

Wszystkich widzów głodnych mocnych wrażeń w kinie zapraszamy na drugą edycję Black Bear FilmFest od 28 listopada do 3 grudnia 2014 roku w Łodzi,  następnie od 5 do 11 grudnia w Warszawie.

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu na naszej stronie internetowej: http://www.blackbearfilmfest.com/

oraz na naszym Facebooku:

https://pl-pl.facebook.com/BlackBearFilmfest
Udostępnij: