Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Tw%C3%B3rca+%22Wanted%22+kr%C4%99ci+film+przy+pomocy+sztucznej+inteligencji-129001

Twórca "Wanted" kręci film przy pomocy sztucznej inteligencji

  • Screendaily
  • autor: jp
  • Filmy
Timur Bekmambetov ("Wanted - Ścigani", "Straż nocna") rozwija projekt filmu, który powstanie częściowo przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

GettyImages-155847638.jpg
Getty Images © Ernesto S. Ruscio

To jeden z dwóch projektów reżysera zainspirowanych książką "The Man With A Shattered World: The History Of A Brain Wound" autorstwa neuropsychologa Alexandra Lurii. Opowiada ona o żołnierzu, który podczas służby w radzieckiej armii doznał poważnego urazu głowy.

Pierwsza wersja powstanie w ramach nadzorowanego przez Bekmambetova cyklu "Screen Life", czyli serii filmów, których akcja rozgrywa się w całości na ekranach komputerów ("Profil" Bekmambetova czy "Unfriended: Dark Web" Stephena Susco). W tej wersji - rozgrywającej się współcześnie - główny bohater zacznie podejrzewać, że coś jest nie tak z jego komputerem. Z czasem okaże się, że uszkodzony jest nie komputer, ale mózg mężczyzny.

Druga wersja nie będzie częścią cyklu "Screen Life" i ma być bliższa materiałowi źródłowemu. Bekmambetov przygotowuje ją we współpracy z firmą Yandex, uznawaną za rosyjski odpowiednik Google'a. Pracujący dla niej specjaliści mają wykreować na potrzeby filmu wizualizacje - przy pomocy sztucznej inteligencji.

Żołnierz ma kłopoty ze swoim mózgiem, więc programujemy komputer, by robił takie same błędy, kreując iluzje i halucynacje, wyjaśnił Bekmambetov. Przykładowo maszyna może uznać kaloryfer za akordeon albo czołg za słonia. To poetyckie. W ten sam sposób kręciłem filmy w rodzaju "Straży nocnej", dodał reżyser. Wykorzystujemy przemianę jako metaforę, silniejszą niż zwykły obraz. Znaleźliśmy sposób, by wykorzystać komputer do stworzenia tego typu poezji.

zobacz też: