WIDEO: Zamknięcie 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Informacja nadesłana przez organizatora, FilmwebTV / autor: , /
https://www.filmweb.pl/news/WIDEO%3A+Zamkni%C4%99cie+26.+Warszawskiego+Festiwalu+Filmowego-66108
Zapraszamy Was do obejrzenia relacji wideo z zamknięcia 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Uroczysta gala odbyła się w Sali Starzyńskiego w Pałacu Kultury i Nauki.Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych.

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Grand Prix: "Pogorzelisko"
Uzasadnienie: Bogata, skomplikowana historia o sekciarskiej nienawiści i nierozerwalnych więzach rodzinnych. Druzgocąco piękny, wielki film – wyjątkowa głębia, jaką rzadko się dziś spotyka w kinie.


Nagroda za reżyserię: Olivier Masset-Depasse ("Nielegalni")
Uzasadnienie: Reżyseria tego filmu, nakręconego na podstawie prawdziwych wydarzeń, wciąga i tworzy fascynujące, szokujące i głęboko przejmujące doświadczenie.

Nagroda specjalna Jury: "Peryferie"
Uzasadnienie: Prawdziwy, szczery film o wielkiej sile i spójności.Wyróżnienia:
Lubna Azabal ("Pogorzelisko"), Anne Coesens ("Nielegalni") i Ana Ularu ("Peryferie").
Uzasadnienie: Przez zupełny przypadek, trzy najlepsze, według nas, filmy koncentrują się na postaci silnych kobiet – kobiet uciekających przed uciskiem, które tracą a potem odnajdują swoich synów. Chcielibyśmy uhonorować trzy świetne aktorki, które wcieliły się w role tych niezwykłych kobiet.

"Okres przydatności" za filmowy humor.

KONKURS 1-2

"Imperialiści są wśród nas" i "Erratum"

KONKURS WOLNY DUCH

Zwycięzca: "Brzmienie hałasu"
Uzasadnienie: Po zasmakowaniu całego wachlarza świeżych filmowych wizji, zdecydowaliśmy się wybrać film, w którym znaleźliśmy ekscentrycznych bohaterów w okolicznościach pełnych błyskotliwego humoru. Niezapomniane i szalenie zabawne sceny. Niezwykłe występy i odważne użycie elementów narracji. Wszystko to w rytmicznie wyreżyserowanej uczcie filmowej.Wyróżnienie: "Zaginiony bez wieści"
Uzasadnienie: Chcielibyśmy wyróżnić film, w którym dostrzegliśmy wyraźnie zaznaczoną różnicę między wewnętrznym światem bohatera  i  sytuacją w społeczeństwie. Film, który przekracza granice i tworzy niemal nierealny świat nieznośnej pasywności. Film, którego reżyserka od początku do końca zachowała wyraźną i spójną wizję rzeczywistości.

KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

"Oko nad Pragą"
Uzasadnienie: Za uchwycenie stanu emocjonalnego człowieka, który wyprzedza swoje czasy. Reżyserka ukazuje w sposób empatyczny i zniewalający życie artysty jako twórczą podróż do jego ostatniego dzieła sztuki.NAGRODA FIPRESCI

"Peryferie"

NAGRODA JURY EKUMENICZNEGO

Zwycięzca: "Dzieciństwo"
Wyróżnienie: "Peryferie"

Już wcześniej poznaliśmy zwycięzcę Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Został nim rumuński obraz "Klatka". Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Wciąż trwa natomiast plebiscyt publiczności. Głosować można do ostatniego seansu w niedzielę.