Wenecki Złoty Lew na otwarcie WIOSNY FILMÓW

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Wenecki+Z%C5%82oty+Lew+na+otwarcie+WIOSNY+FILM%C3%93W-93895
Już 7 kwietnia w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) startuje 19. Festiwal WIOSNA FILMÓW. Festiwal otworzy zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – film "Pieta" w reżyserii Kim Ki-Duka. Na Festiwalu WIOSNA FILMÓW "Pieta" zostanie zaprezentowana premierowo – będzie to pierwsza publiczna projekcja w Polsce filmu zdobywcy weneckiego Złotego Lwa.

W trakcie festiwalu zostanie pokazanych ponad 70 najlepszych produkcji filmowych, które wcześniej można było oglądać na festiwalach w Wenecji, Cannes, Berlinie, Rotterdamie oraz Sundance. Festiwal zakończy się 14 kwietnia.

WIOSNA FILMÓW to festiwal, który chce być jak najbliżej widza, dlatego organizatorzy zaproponowali atrakcyjną cenę biletu za jeden seans – tylko 7 złotych. "Mamy nadzieję, że niski koszt biletu skutecznie zachęci do spotkania z kinem artystycznym jak największą ilość widzów" – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor Festiwalu WIOSNA FILMÓW.  "Tym bardziej, że w tym roku nasz festiwal pojawi się odświeżonej formule, zakładającej prezentowanie wartościowych filmów, które zachwyciły widzów i jurorów międzynarodowych festiwali" – dodaje.

Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają  sekcje Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów, które znalazły się w tej grupie będzie miało swoją polską premierę festiwalową. Inne sekcje również brzmią zachęcająco: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia.

Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.

Szczegółowy program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi WIOSNA FILMÓW będzie  dostępny  na stronie www.facebook.com/wiosnafilmow oraz na www.kinopraha.pl. Pełny program projekcji i filmów zostanie ogłoszony na tydzień przed festiwalem WIOSNA FILMÓW. Sprzedaż biletów w kinie Praha ruszy 2 kwietnia 2013 roku.