Nagrodzona Złotym Lwem "Pieta" na festiwalu Transatlantyk!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Nagrodzona+Z%C5%82otym+Lwem+%22Pieta%22+na+festiwalu+Transatlantyk-95560
Nagrodzoną Złotym Lwem w Wenecji "Pietę" Kim Ki-duka obejrzą widzowie festiwalu Transatlantyk! Będzie to polska premiera tego filmu.

Złoty Lew na festiwalu w Wenecji w 2012 roku dla "Piety" jest czymś więcej, niż wyróżnieniem dla konkretnego tytułu i artysty – to pierwsza tej rangi nagroda, jaką kiedykolwiek dostał południowokoreański film.

"Pieta" nasycona jest religijną symboliką, już sam tytuł każe poszukiwać dla opowiedzianej tu historii takiego właśnie kontekstu, choć wszystko zaczyna się zdecydowanie od profanum, czyli kina gangsterskiego. Lee Kang-do (Lee Jung-jin) pracuje dla mafii, dla której ściąga długi od niewypłacalnych drobnych rzemieślników, trzęsących się z przerażenia w swoich malutkich zakładach. A jest się czego bać: Kang-do kaleczy bowiem dłużników, obcina im ręce albo nogi, korzystając z dostępnych w warsztatach narzędzi. Wszystko po to, by przejąć pieniądze z ich ubezpieczeń. Nie ma litości, ani wyrzutów sumienia, przynajmniej do dnia, gdy na jego drodze nie pojawi się drobna kobieta, która twierdzi, że jest jego matką...