Nie tylko "Parasite". Koreańskie filmy, które musicie zobaczyć

Filmweb
https://www.filmweb.pl/news/Nie+tylko+%22Parasite%22.+Korea%C5%84skie+filmy%2C+kt%C3%B3re+musicie+zobaczy%C4%87-137749
Nie tylko "Parasite". Koreańskie filmy, które musicie zobaczyć
Oscarowy sukces "Parasite" sprawił, że na koreańską kinematografię zwróciły się oczy widzów z całego świata. I słusznie! Naszym skromnym zdaniem nie ma w tej chwili drugiego kraju, w którym powstawałyby równie świeże i oryginalne filmy. Postanowiliśmy przypomnieć Wam pięć świetnych koreańskich produkcji z ostatnich lat, które można znaleźć w Polsce w cyfrowych wypożyczalniach.

***


"Lament" - Netflix
Historia ciapowatego policjanta, który próbuje rozwiązać tajemnicę nieznanej choroby szerzącej się w małej wiosce. Dzieło Hong-jin Na znalazło się w czołówce najlepszych filmów 2016 roku według redakcji Filmwebu. Swój wybór argumentowaliśmy w następujący sposób: miks mrocznego kryminału, trzymającego w napięciu thrillera i rasowego kina grozy z metafizyczną nutą. Opowieść o tradycyjnie chrześcijańskiej psychomachii ogląda się ze ściśniętym gardłem, a po powrocie do domów od razu rzucicie się do komputerów, by doczytać najróżniejsze interpretacje finału. Brakowało nam podobnych filmów. 

 

"Płomienie" - VOD.pl
Inspirowana opowiadaniem Harukiego Murakamiego historia początkującego pisarza, który próbuje odkryć, kto stoi za zniknięciem jego ukochanej. Nasz zachwycony recenzent pisał: reżyser Chang-dong Lee snuje swoją opowieść niczym mim, sugerując kolejne kształty, jakie może przybrać fabuła, a potem burząc iluzję, pokazując nam puste dłonie, umywając ręce. Lepiąc - jakby z powietrza - opowieść, która może być równie dobrze snem snem na jawie, wykwitem chorego umysłu, co mrożącą krew w żyłach kryminalną intrygą. Thrillerem albo psychodramą, społeczną alegorią albo tragiczną love story."Służąca" - Cineman
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu podpisanego przez Chan-wook Parka, który obok Joon-ho Bonga  jest jednym z bardziej rozpoznawalnych na świecie koreańskich reżyserów. Postawiliśmy na "Służącą" - historię młodej oszustki, która rozkochuje w sobie dziedziczkę wielomilionowej fortuny. W naszej recenzji filmu czytamy: twórca trylogii zemsty cały czas dba o to, byśmy nerwowo wiercili się w fotelu i raz po raz rewidowali wiedzę o bohaterkach. Możliwości ma spore, pojemna konwencja wchłonęła wszystko: od kostiumowego melodramatu, przez rasowy thriller, po efektowną baśń (...) To kino spełnione formalnie i intelektualnie, a przy okazji dostarczające sporo frajdy."Pieta" - Chili
Zdobywca Złotego Lwa w Wenecji w 2012 roku. Historia sadystycznego windykatora długów, który przechodzi wewnętrzną metamorfozę pod wpływem tajemniczej Mi-son. Gdy podająca się za matkę bohatera kobieta zostaje porwana, nawrócony grzesznik postanawia za wszelką cenę wytropić sprawcę.  Ki-duk Kim ("Pusty dom") serwuje widowni ostrą jak kimchi mieszankę krwawego filmu zemsty, perwersyjnego love story oraz nafaszerowanego symboliką kina kontemplacji.  Tylko dla widzów o mocnych nerwach i żołądkach.


"Zombie Express" - Netflix
Reżyser Sang-ho Yeon w efektowny sposób odświeża formułę filmów o żywych trupach. Bohaterami jego dzieła są pasażerowie jadącego z Seulu do Pusan pociągu , którzy próbują przetrwać wybuch epidemii zmieniającej ludzi w zombie. Koreański twórca z talentem łączy na ekranie wysokooktanowy dreszczowiec, wzruszający rodzinny melodramat oraz krytyczny portret koreańskiego społeczeństwa. Z niecierpliwością wypatrujemy sequela, który ma pojawić się w kinach jeszcze w tym roku. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones