Wybitny brazylijski reżyser gościem Dwóch Brzegów

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Wybitny+brazylijski+re%C5%BCyser+go%C5%9Bciem+Dw%C3%B3ch+Brzeg%C3%B3w-52728
Gościem specjalnym tegorocznej edycji DWÓCH BRZEGÓW będzie brazylijski reżyser Bruno Barreto, syn producentów filmowych, uznawany za jednego z najznakomitszych reżyserów. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do nagród filmowych (Międzynarodowy Festiwal filmowy w Moskwie: 1973 nominacja do nagrody głównej za "Tati, A Garota", "Cztery dni we wrześniu" nagroda główna publiczności na Festiwalu Filmowym w Los Angeles 1997, nominacja do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 1997, nominacja do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny , Festiwal Filmowy Gramado 1977: nagroda dla najlepszego reżysera oraz nominacja dla najlepszego filmu za "Dona Flor i jej dwóch mężów").

Bruno Barreto poprowadzi pierwszą w trzeciej edycji Festiwalu LEKCJĘ KINA: Spowiedź reżysera filmowego.

Swój pierwszy film "Tati" (1973) zrobił w wieku 18 lat, cztery lata później zawojował świat filmem "Dona Flor i jej dwóch mężów". Tytułowa Dona Flor, w tej roli boska Sonia Braga, miota się pomiędzy namiętnymi wspomnieniami Vadinho, swojego pierwszego męża utracjusza, a spokojnym życiem ze statecznym Teodoro, aż w pierwszą rocznicę śmierci Vadinho nawiedza ją jego duch. Muzykę do filmu skomponował drugi nasz gość, Francis Hime, i z tego też względu "Dona Flor" otwierać będzie w tym roku naszą sekcję "Muzyka, moja miłość". Poza tym przypomnimy "Gabrielę" (1983) z Marcello Mastroiannim i Sonią Bragą (muzykę do filmu skomponował Antonio Carlos Jobim, wybitny twórca bossa novy, którego sylwetkę przypomnimy w filmie "A casa do Tom") oraz premierowo pokażemy "Linię 174" (film otwarcia Międzynarodowego Festiwalu w Rio de Janeiro 2008).

To oparta na faktach historia porwania autobusu w 2000r. w Rio de Janeiro przez 21-letniego, bezdomnego Sandro, który sterroryzował 11 pasażerów, czemu na żywo przez blisko 5 godzin przyglądała się cała Brazylia. Zdarzenie już wcześniej zainspirowało innego reżysera Jose Padilhę do nakręcenia dokumentu "Autobus 174" (2002). Po ubiegłorocznej premierze "Elitarnych", w tym roku, po raz pierwszy w Polsce, Festiwal DWA BRZEGI prezentuje drugi, wstrząsający dokument młodego reżysera pt. "Garapa", który przenosi nas w świat chronicznego głodu. Jak mówi Padilha, celem filmu było dać widzom możliwość emocjonalnego i osobistego zrozumienia problemu głodu, poprzez obcowanie z trzema rodzinami, które w sytuacji ciągłego braku pożywienia próbują znaleźć swój sposób na przetrwanie. Tytułowa garapa, to woda zmieszana z cukrem, którą są karmione dzieci – najtańszy, a wysokokaloryczny napój.

Już w swej formie film jest minimalistyczny: nakręcony na czarno-białej taśmie 16 mm, z dźwiękiem mono i pozbawiony muzyki korzysta tylko z niezbędnych środków, podobnie, jak garapa, która zapewnia tylko niezbędne do przeżycia minimum.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones