Zapraszamy na Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Zapraszamy+na+Warszawski+Festiwal+Film%C3%B3w+o+Tematyce+%C5%BBydowskiej-125929
15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 24-30 listopada 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w JCC Warszawa. Muzeum POLIN jest głównym partnerem festiwalu. Tegoroczna edycja została dedykowana Jerzemu Hoffmanowi w uznaniu za jego wkład w rozwój polskiej kinematografii i za szczególną wrażliwość na tematykę żydowską. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Tak jak co roku, twórcy Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej zaproponują widzom najlepsze i najnowsze produkcje filmowe z całego świata. W programie znalazło się ponad 40 filmów. Przez 7 dni prezentowane będą najciekawsze produkcje z Izraela, Polski, Węgier, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Argentyny, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii i Niemiec.

Podczas gali otwarcia festiwalu, która odbędzie się 24 listopada w Muzeum POLIN, będzie miął miejsce pokaz węgierskiego filmu "1945" w reżyserii Ferenca Töröka. Jest to obraz wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach filmowych (Berlinale 2017 - Nagroda Publiczności, San Francisco JFF 2017 - Najlepszy Film, Vienna JFF - Nagroda Publiczności, Nowe Horyzonty 2017).  Török buduje poruszającą,  nakręconą w czerni i bieli przypowieść o relacjach żydowsko-węgierskich tuż po zakończeniu II wojny światowej.

W programie znalazło się wiele głośnych produkcji prezentowanych na międzynarodowych festiwalach. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w przedpremierowym pokazie filmu "Foxtrot" w reżyserii Samuela Maoza, który odbędzie się w sobotę 25 listopada o godzinie 20.45. Jest to najnowszy film twórcy głośnego Libanu. Maoz przedstawia  nietypowy i zaskakujący obraz  dramatu izraelskiej rodziny, która traci syna. Film został nagrodzony Srebrnym Lwem na Festiwalu w Wenecji w 2017 roku, doceniono go także na wielu innych festiwalach (International Toronto FF 2017, Camerimage 2017, 8 Nagród Izraelskiej Akademii Filmowej 2017).

Podczas tegorocznej imprezy będzie miała miejsce polska premiera prezentowanego na wielu międzynarodowych festiwalach filmu "Młody Karol Marks" w reżyserii Raoula Pecka, autora nominowanego do Oscara dokumentu "I Am Not Your Negro". Odbędzie się też pokaz "Menashe" w reżyserii Joshuy Z. Weinsteina, filmu nakręconego w jidysz z udziałem aktorów nieprofesjonalnych w środowisku brooklińskich chasydów; premiera izraelskiego "Ojcze nasz" (Our Father) w reżyserii Meni Yaesha (Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej - Najlepszy Aktor, Najlepszy Montaż i 10 nominacji); oraz projekcja dramatu "Raj" w reżyserii wybitnego Andrieja Konczałowskiego (rosyjski kandydat do Oscara 2016).

Na uwagę zasługują też liczne dokumenty: "Po Auschwitz. Historie sześciu kobiet" (reż. Jon Kean) – dokument śledzący losy sześciu kobiet, które wyemigrowały do USA i które zmagają się z wojenną traumą; "Żywy czy umarły?" (reż. Tzachi Schiff) –  film, w którym krytycy i wyznawcy Zygmunta Freuda za pomocą faktów i plotek analizują twórcę psychoanalizy; "Zachodni brzeg Jordanu" Amosa Gitaia poświęcony konfliktowi palestyńsko-izraelskiemu; "Izrael oczami pisarzy" (reż. William Karel), w którym dziesięcioro wybitnych izraelskich pisarzy, m.in.: Amos Oz, Etgar Keret i Zeruya Shalev, prezentuje osobiste spojrzenie na historię i tożsamość Izraelczyków (pokazowi będzie towarzyszyła debata o literaturze żydowskiej i izraelskiej, czy "Buntownik przy fortepianie – życie i twórczość Andrzeja Czajkowskiego" (reż. Mark Charles), obraz o wyjątkowości talentu pianisty i kompozytora, jego ekscentrycznej osobowości, zaskakujących faktach z życia, biseksualności i ucieczce z warszawskiego getta.

Obok filmów długometrażowych, w programie znalazły się także pokazy krótkich metraży, m. in. 5 dokumentów o Jerozolimie stanowiących wynik pracy studentów wybranych przez 20 największych festiwali żydowskich z całego świata, w tym przez przedstawicieli Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekt został zrealizowany w ramach sześciotygodniowych  warsztatów Jerusalem Film Workshop we współpracy z Jerusalem Film Festival i Fundacją BZ WBK w ramach programu "Bank Ambitnej Młodzieży".

30 listopada w Muzeum POLIN odbędzie się gala zamknięcia festiwalu połączona polską premierą izraelskiego dokumentu "Ben-Gurion, Epilog" (reż. Yariv Mozer). Jest to odnaleziony po latach i na nowo zmontowany wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael. Do spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem doszło w 1968 roku, w czasie, gdy Ben-Gurion odsunął się od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. Film stanowi unikalny portret niezwykłej postaci, jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii. Ten wielokrotnie nagradzany film (Nagroda Izraelskiej Akademii Filmowej 2017 w kategorii Najlepszy Dokument, Toronto Jewish FF 2017, Boston Jewish FF 2017, UK Jewish FF 2017) pokazuje kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.

Program 15. WJFF.pl jest dostępny na stronie i fanpageu festiwalu na Facebooku. Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY (z wyjątkiem biletowanego pokazu filmu "Foxtrot").

15. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, 24-30 listopada 2017 r.
Muzeum POLIN (ul. Anielewicza 6) i JCC Warszawa (ul.Chmielna 9A).


Facebook: Warsaw Jewish Film Festival
Strona www: http://www.wjff.pl
Instagram: warsawjewishfilmfestival
Udostępnij: