Danny Elfman 

Daniel Robert Elfman

7,9
12 747 ocen muzyki
Danny Elfman
Danny Elfman to jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców muzyki filmowej w USA. Zyskał sobie nawet miano "najgorętszego kompozytora Hollywood". Obrazy "Faceci w czerni" oraz "Buntownik z wyboru" przyniosły mu nominacje do Oscara. Za muzykę do "Jeźdźca bez głowy" otrzymał statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmów Science Fiction, Horroru i Fantasy. Jednocześnie przez wiele lat odnosił sukcesy estradowe jako jeden z członków grupy rockowej Oingo Boingo.

Matka Danny'ego, Blossom Elfman, była autorką książek dla dzieci, ojciec, Milton Elfman - nauczycielem. Gdy miał 18 lat, razem ze starszym bratem Richardem opuścił rodzinne Los Angeles, by na kilka lat zamieszkać we Francji. W Paryżu wstąpił do grupy teatralnej, w której po raz pierwszy miał bliższy kontakt z instrumentami wykorzystywanymi przez orkiestrę. Wkrótce postanowił też odwiedzić Afrykę. Jego powrót do Stanów pod koniec lat 70. przyspieszyła malaria, na którą zachorował na Czarnym Kontynencie.

Swoją przygodę z muzyką filmową Elfman rozpoczął w 1980 roku, gdy skomponował ścieżkę do debiutu reżyserskiego Richarda - "The Forbidden Zone" (premiera amerykańska odbyła się w 1983 roku). Aby ją nagrać, bracia założyli zespół Mystic Knights of Oingo-Boingo. Przez lata grupa występowała w klubach w Los Angeles. Kilkukrotnie zmieniała swoją nazwę i ostatecznie rozpadła się dopiero w 1995 roku, zdobywając sobie jednak wcześniej grono wiernych fanów.

Jednym z nich był Tim Burton. Spotkanie z nim stało się prawdziwym przełomem w karierze Danny'ego. W 1985 roku skomponował muzykę do debiutu pełnometrażowego autora "Edwarda Nożycorękiego" - "Wielkiej przygody Pee Wee Hermana". W ten sposób rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca obu twórców. Jak dotychczas Elfman nie skomponował ścieżki tylko do jednego filmu Burtona, mianowicie "Eda Wooda" (zamiast niego zajął się tym Howard Shore).

W 1997 roku Danny podpisał kontrakt z Disneyem, który umożliwia mu już nie tylko zajmowanie się stroną muzyczną filmu, ale także reżyserią, produkcją oraz pisaniem scenariuszy. Równocześnie kompozytor nadal współpracuje z innymi kompaniami filmowymi i reżyserami. Do 2000 roku napisał muzykę do 72 produkcji telewizyjnych i kinowych, m.in. jest autorem tematu przewodniego "Simpsonów", za który zresztą w 1990 roku otrzymał nominację do nagrody Emmy. Na dużym ekranie pracował, wśród wielu innych tytułów, nad "Za wszelką cenę" Gusa Van Santa, "Krzykiem 2" Wesa Cravena oraz "Mission: Impossible" Briana de Palmy. Wśród jego najnowszych projektów odnaleźć można filmy "Spider-Man" oraz "Planeta Małp".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 maja 1953

miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA

wzrost: 178 cm

Emmy
Zdobył 2 nagrody Emmy, 8 innych nagród oraz 52 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Geri Eisenmenger (rozwód), 2 córki: Lola (ur. 1979) i Mali (ur. 1984); 2. Bridget Fonda (od 29.11.2003), syn Oliver Henry Milton (ur. 2005)
Jego starszym bratem jest Richard Elfman.
W czerwcu 2007 roku otrzymał doktorat honoris causa University of North Carolina School of the Arts w Winston-Salem (Karolina Północna, USA).
Jego matką jest Clare Elfman.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Według mnie Danny współpracujący z Burtonem jest świetny!Zawsze wymyślą muzykę od której trudno się uwolnic, np.kawałek Remains of the Day. A wy jak myślicie?

Moim zdaniem to naprawdę dobra muzyka, trochę nie doceniona. Jak słucham kawałka " enter the dragon " to mam ścisk w żołądku :-) i muzyka trochę lepsza niż Howarda shore'a w milczeniu owiec, chociaż film czerwony smok nie dorasta do pięt milczeniu owiec to muzyka w smoku jest boska :-)

po ennio morricone jest chyba najlepszym muzykiem filmowym

Wszystkiego Najlepszego dla wybitnego kompozytora filmowego. Danny stworzył niezapomnianą muzykę do ''Edwarda Nożycorękiego'', ''Batmana'', ''Miasteczka Halloween'', "Gnijącej panny młodej'' czy ''Dużej ryby''. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego :)

... to nie wspomniano tu o najważniejszym. zaśpiewał wszystkie piosenki Jack'a z miasteczka halloween/nightmare before christmas. co prawda Jack'owi głosu udzielała inna osoba, ale Tim Burton postanowił, bardzo zresztą słusznie, że Danny sam zaśpiewa swoje utwory.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones