Frank Darabont 

Frank Arpad Darabont

8,7
3 617 ocen pracy reżysera
Frank Darabont
Urodził się we Francji w obozie dla węgierskich uchodźców. Jego rodzice uciekli z Węgier podczas rewolucji w 1956 r. Cała rodzina przeprowadziła się do Chicago, kiedy Frank był jeszcze dzieckiem.

Karierę w Hollywood zaczynał jako dekorator i asystent producenta. Podczas asystowania na planie "Piekielnej nocy" poznał reżysera Chucka Russela, który zaproponował mu napisanie scenariusza do trzeciej części kultowego horroru - "Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów". Kolejne scenariusze Darabonta to remake "Plazma" oraz "Mucha 2" - sequel słynnego filmu Davida Cronenberga z 1986 r.

Jako reżyser, Frank Darabont zadebiutował thrillerem telewizyjnym "Pogrzebany żywcem" z Jennifer Jason Leigh w roli głównej. Z kolei jego pierwszy film kinowy to dramat więzienny "Skazani na Shawshank", w którym zagrali Tim Robbins i Morgan Freeman. Film ten cieszył się dużą popularnością i przyniósł reżyserowi nominacje do Złotego Globu i Oscara za scenariusz adaptowany.

Pięć lat później na ekrany wszedł drugi film reżysera, "Zielona mila" - ponownie był to dramat więzienny oparty na prozie Stephena Kinga, zaś w roli głównej pojawił się Tom Hanks. Również i ten film okazał się sukcesem. Darabont otrzymał nominację do nagrody dla najlepszego reżysera od Gildii Reżyserów Amerykańskich oraz do dwóch Oscarów: dla najlepszego filmu i scenariusza adaptowanego.

Na swoim koncie ma także dramat "Majestic" z Jimem Carrey'em oraz trzecią adaptację twórczości Kinga - horror "Mgła". Jest również twórcą seriali "The Walking Dead" i "Mob City".
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 stycznia 1959

miejsce urodzenia: Montbéliard, Francja

wzrost: 183 cm

Critics' Choice
Zdobył Critics' Choice, inną nagrodę oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Karyn Wagner
Napisał scenariusz do czwartej części cyklu "Indiana Jones" ("Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki"), jednak mimo tego, że tekst przypadł do gustu reżyserowi Stevenowi Spielbergowi, został on odrzucony przez producenta George'a Lucasa. Ostatecznie zaakceptowano scenariusz autorstwa Davida Koeppa i Jeffa Nathansona.
Był jednym z kandydatów na reżysera filmu "Wilkołak", po tym jak zrezygnował Mark Romanek. Ostatecznie zaangażowany został Joe Johnston.
Miał wyreżyserować film "Prawo zemsty", jednak zrezygnował z projektu z powodu "różnic twórczych" z producentami. Zastąpił go ostatecznie F. Gary Gray.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie dostał.To jakaś farsa

Myslę że serial wiele stracił po zwolnieniu Franka, po 2 sezonie niestety wiekszość serialu jest średnia

Szkoda, że zatrzymał się na tych sukcesach.

tak "Zielona mila" to ckliwy i bezczelny szantaż na emocjach widza uzyskany najtańszymi środkami.

za Zieloną Mile

użytkownik usunięty

oraz Skazani na Shawshank daje temu panowi 10/10, krótko i na temat ;]

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones