Gérard Depardieu

Gérard Xavier Marcel Depardieu

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/161/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":12373,"rate":7.99749454457286,"desc":"oceny"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/161/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":36,"rate":6.722222222222222,"desc":"ocen"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/161/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":10,"rate":9.2,"desc":"ocen"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/161/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":6.666666666666667,"desc":"oceny"}}]
8,0
12 373 oceny gry aktorskiej
Słynny aktor francuski, który rozpoczął karierę w teatrze objazdowym wraz z Patrickiem Dewaere i Miou-Miou. Do tej pory wystąpił w ponad stu filmach. Za rolę w "Ostatnim metrze" Truffauta nagrodzony został Cezarem dla najlepszego aktora. Po sukcesach w rodzinnym kraju przyszła kolej na rozgłos międzynarodowy, który artysta zyskał dzięki udziałowi w filmie "Cyrano de Bergerac" w reżyserii Jeana-Paula Rappeneau. Kreował tam główną rolę, za którą uhonorowano go kolejnym Cezarem, Złotą Palma w Cannes oraz nominacją do Oscara. W 1990 roku wystąpil w "Zielonej karcie" Petera Weira, za co nagrodzono go Złotym Globem. Sporym osiągnięciem artystycznym była też rola pisarza w dramacie "Czysta formalność" Tornatore. Depardieu ma na swoim koncie sporo ról w adaptacjach klasycznych dzieł literackich oraz filmach kostiumowych, jak "Wszystkie poranki świata" Alaina Corneau, "Camille Claudel", "Germinal" Claude'a Berri, "Człowiek w żelaznej masce", czy "Vatel" Rolanda Joffé.
Aktor sprawdził się także jako reżyser, w filmach "Świętoszek" i "Most pomiędzy dwoma brzegami" oraz producent takich przedsięwzięć jak "Gałęzie drzewa" i telewizyjni "Nędznicy".
Niezwykle wszechstronnie utalentowany francuski aktor, który karierę zrobił nie tylko w rodzimym kraju, ale i na całym świecie (można go zobaczyć między innymi w produkcjach amerykańskich, włoskich i polskich).

Pochodzi z wielodzietnej i ubogiej rodziny, w której, jak sam dziś wspomina, więcej czasu spędzało się na kłótniach niż na naprawdę poważnych rozmowach. Już jako nastolatek opuścił swój rodzinny dom i przez jakiś czas zajmował się drobnymi przestępstwami. Kino i Teatr sprawiły jednak że postanowił wyjechać do Paryża i zostać aktorem.Swoją karierę zaczynał w teatrze objazdowym współpracując m.in. z Miou-Miou i Patrickiem Dewaere.

Na ekranie zadebiutował już w 1965 roku grając w filmie "Le Beatnik et Le minet". Pierwszymi głośnymi występami Depardieu były rolę  w filmach "Jaja" i "Cyrano de Bergerac". Udział w tym drugim filmie sprawił że aktor otrzymał nominację do Oscara za najlepszą rolę męską. Statuetkę zdobył ostatecznie Jeremy Irons, ale był to początek trwającej do dziś wielkiej kariery Gerarda.

Uznanie krytyków i widzów zyskał grając główne role w adaptacjach "Hrabiego Monte Christo" Aleksandra Dumasa i "Nędzników" Victora Hugo. Obie ekranizacje są uznawane za jedne z lepszych przeniesień tych słynnych powieści na ekran.Gerard był również ich producentem.

Młodszej publiczności  aktor znany jest głównie z ról Obelixa we wszystkich fabularyzowanych ekranizacjach kultowych komiksów Alberta Uderzo i René Goscinny'ego.

Obecnie Gerard Depardieu ma status aktora-pracocholika. Dowodem na to jest jego blisko 200 ról na ekranie.