Gérard Depardieu

Gérard Xavier Marcel Depardieu

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/161/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":12373,"rate":7.99749454457286,"desc":"oceny"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/161/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":36,"rate":6.722222222222222,"desc":"ocen"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/161/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":10,"rate":9.2,"desc":"ocen"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/161/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":3,"rate":6.666666666666667,"desc":"oceny"}}]
8,0
12 373 oceny gry aktorskiej
Louis Malle przygotowując się do produkcji "Skazy" myślał o nim jako o odtwórcy roli Stephena Fleminga. Angaż ostatecznie zaproponowano Jeremy'emu Ironsowi.
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1993 r. - makaron Barilla (reż. David Lynch);
- 2001 r. - makaron Barilla;
- 2002 r. - desery L'île flottante firmy Senoble;
- 2008 r. - pomidory w puszce firmy Cirio;
- 2010 r. - usługi Banku Zachodniego WBK;
 -2014 r. - zegarki Cvstos.
Ze związku z Helene Bizot ma syna Jeana (ur. 14.07.2006).
Z powodu napiętych terminów wykluczył możliwość pracy na planie "Francuskiego pocałunku". Proponowana mu rola Luca Teyssiera ostatecznie przypadła w udziale Kevinowi Kline'owi.
Ze związku z Karine Sillą ma córkę Roxanne (ur. 28.01.1992).
Na życzenie producenta Francisa Forda Coppoli był brany pod uwagę przy obsadzaniu tytułowej roli w filmie "Frankenstein". Ostatecznie jednak reżyser Kenneth Branagh podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z Robertem De Niro.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli ojca Theo w filmie "Veraz". Angaż otrzymał Richard Bohringer.
Był jednym z kandydatów do roli Juliena w "Łowcy jeleni". Angaż otrzymał Pierre Segui.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Brunona Calgagniego w "Złym synu". Do współpracy ostatecznie zaproszono Patricka Dewaere'a.
Odrzucił propozycję zagrania tytułowej roli w filmie "Sędzia Fayard, zwany Szeryfem". Angaż przyjął Patrick Dewaere.
Odrzucił proponowaną mu rolę Claude'a Lacombe'a w "Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia". Angaż otrzymał François Truffaut.
Odrzucił proponowaną mu rolę Victora w "Obcej sile". Zastąpił go Jean-Marc Barr.
Był jednym z pierwszych kandydatów do tytułowej roli w filmie "Van Gogh". Angaż ostatecznie otrzymał Jacques Dutronc.
Był brany pod uwagę do roli Maxa w filmie "Dawno temu w Ameryce", jednak obsadzony został James Woods.
Odrzucił propozycję przyjęcia roli Borisa Lassefa w filmie "Le mari de Léon" motywując swoją decyzję zbieżnością charakterystyki postaci z odgrywaną poprzednio rolą Boba w "Stroju wieczorowym". Zastąpił go sam reżyser - Jean-Pierre Mocky.
Był jednym z kandydatów do roli Francisa Borlera w filmie "Około północy".  Angaż przyjął François Cluzet.
Miał zagrać rolę François Guilbauda w filmie "Pokój w mieście", jednak w trakcie zdjęć w wyniku różnicy poglądów Jacques Demy podziękował mu za współpracę i zdecydował przyjąć na jego miejsce Richarda Berry'ego.
W latach 2003 - 2005 był zaręczony z Carole Bouquet.
Odrzucił tytułową rolę w filmie "Malone". Angaż ostatecznie otrzymał Burt Reynolds.
Z powodu napiętych terminów zrezygnował z możliwości pracy na planie komedii "Syn Różowej Pantery". Do współpracy ostatecznie zaproszono Roberta Benigniego.
Odrzucił proponowaną mu rolę Pin-Pona w "Morderczym lecie". Angaż ostatecznie powierzono Alainowi Souchonowi.
Był pierwszym kandydatem branym pod uwagę do roli tytułowej w filmie "San Antonio". Ostatecznie jednak zagrał Porucznika Alexandra-Benoîta Béruriera, zaś rolę główną otrzymał Gérard Lanvin.
Był kandydatem do roli Davida w filmie "Cezar i Rozalia". Angaż dostał jednak Sami Frey.
Rozważano go do roli Vincenzo w filmie "Czy to ty, czy to ja", którą otrzymał Philip Bosco.
10 lipca 2000 roku przeszedł zawał serca, w wyniku którego konieczny okazał się zabieg wstawienia bypassów.
Odrzucił propozycję zagrania Clare'a Quilty w filmie "Lolita". Ostatecznie rolę otrzymał Frank Langella.
Podczas kręcenia filmu "Asterix i Obelix kontra Cezar" miał wypadek motocyklowy i musiał poddać się hospitalizacji.
We Francji został wyróżniony następującymi odznaczeniami:
- 1985 r. - Narodowy Order Zasługi (insygnia Kawalera);
- 1996 r. - Order Sztuk i Literatury (insygnia Kawalera).
Jest autorem następujących pozycji wydawniczych:
- 1988 r. - "Lettres volées";
- 2004 r. - "Po prostu żyję!" (wraz z Laurentem Neumannem);
- 2005 r. - "Ma cuisine";
- 2014 r. - "Ça s'est fait comme ça" (wraz z Lionelem Duroyem);
- 2015 r. - "Innocent";
- 2017 r. - "Monstre".
W 1992 roku przewodniczył jury obradującemu w trakcie 45. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Wystąpił w teledysku zrealizowanym w 2002 roku do piosenki "Sache" Ophélie Winter.
Z powodu napiętych terminów zrezygnował z przyjęcia roli François Pignona w komedii "Kolacja dla palantów". Angaż otrzymał Jacques Villeret.
Odrzucił propozycję zagrania Pierre'a w filmie "Agnes Browne". Ostatecznie rolę otrzymał Arno Chevrier.
Zrezygnował z udziału przy filmie "Romanssidło" z powodu wypadku samochodowego. Ostatecznie rolę otrzymał Garry Shandling.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Victora w "Afrykaninie". Angaż otrzymał Philippe Noiret.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Paula Gaugina w "Głodnym wilku". Do współpracy ostatecznie zaproszono Donalda Sutherlanda.
Miał początkowo zagrać Iwana Szatowa w filmie "Biesy" Andrzeja Wajdy, ale ostatecznie zrezygnował z występu. Jego miejsce zajął Jerzy Radziwiłowicz.
Odrzucił propozycję zagrania roli Philippe'a w "Otwartej gębie" na rzecz współpracy z Bertrandem Blierem w "Jajach". Na planie filmu Maurice'a Pialata zastąpił go Philippe Léotard.
Michel Audiard pracując nad scenariuszem filmu "W matni" myślał o nim jako o odtwórcy roli Jimmy'ego Cobba. W zdjęciach jednak udział wziął Lee Marvin.
Był planowym odtwórcą roli Leopolda Kesslera w "Europie", jednak w trakcie przygotowań do realizacji projektu - po sugestii francuskich producentów - Lars von Trier odstąpił od tego zamysłu i podjął współpracę z Jeanem-Markiem Barrem.
Zrezygnował z możliwości pracy na planie filmu  "Kamouraska" na rzecz współpracy z Claudem LelouchemPierrem Villemainem przy projekcie "Comme dans le vie", który ostatecznie jednak nie doczekał się pełnej realizacji. W produkcji sygnowanej przez Claude'a Jutrę wystąpił natomiast Philippe Léotard.
Zrzekł się francuskiego obywatelstwa z powodu wprowadzenia przez francuski rząd 75-procentowego podatku dla najbogatszych. W styczniu 2013 roku prezydent Rosji Putin ukazem przyznał mu rosyjskie obywatelstwo. 5 stycznia 2013 w Soczi Depardieu odebrał osobiście z rąk prezydenta Władimira Putina rosyjski paszport.
W 1994 roku przewodniczył 19. ceremonii wręczania Cezarów (Francja).
Ma pięcioro rodzeństwa.
Przy kompletowaniu obsady do filmu "36" - w którym zagrał rolę Denisa Kleina - pierwotnie był brany pod uwagę jako potencjalny odtwórca roli Léo Vrinksa. Angaż ten ostatecznie powierzono Danielowi Auteuilowi.
Był jednym z kandydatów do roli Rémy'ego Marcha w filmie "R.A.S.". W zdjęciach jednak ostatecznie udział wziął Jacques Spiesser.
Był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Lefèvre'a w filmie "Powodzenia, stary!". Angaż otrzymał Patrick Dewaere.