Gabriela Muskała 

7,7
15 030 ocen gry aktorskiej
Gabriela Muskała
Jest aktorką i dramatopisarką. Ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi w 1994 roku. Debiutowała na drugim roku studiów rolą Ani w musicalu "Ania z Zielonego Wzgórza" w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W tym samym czasie dostała pierwszą nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wiele sukcesów przyniosła jej współpraca z Mariuszem Grzegorzkiem. W łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza zagrała u niego m.in. tytułową "Agnes od Boga", Laurę w "Szklanej menażerii" czy nagrodzoną Złotą Maską Virginię w "Posprzątanym". W Warszawie przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym, występowała również w Och Teatrze i Teatrze Narodowym.

Zagrała główne role w filmach "Królowa aniołów", "Aria diva", "Podróż", "Krzysztof", a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji  francuskojęzycznym filmie "Cała zima bez ognia" w reżyserii Grzegorza Zglińskiego, prywatnie męża aktorki. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. "Wymyk" otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film za film Anny Wieczur-Bluszcz "Być jak Kazimierz Deyna".
Popularność przyniosły jej role w serialach "Londyńczycy" (nominowana do nagrody "Outstanding Actress" na  Festiwalu TV Fest  w Monte Carlo), "Głęboka woda",  "Paradoks" i "Wszystko przed nami".

Jest autorką dwóch sztuk, pisanych wspólnie z siostrą Moniką pod pseudonimem Amanita Muskaria. Ich "Podróż do Buenos Aires. Work in Regress" (2001) to wielokrotnie nagradzany monodram z Gabrielą Muskałą w roli Walerki, pokazywany również na festiwalach zagranicą, m.in. w Edynburgu. Premiera ich drugiej sztuki, "Daily Soup" (2007), miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w 2012 roku została pokazana w Teatrze Telewizji na Żywo. Sztuki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, włoski, rumuński i węgierski.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 11 czerwca 1969

miejsce urodzenia: Kłodzko, Polska

Orzeł
Zdobyła Orzeł, 7 innych nagród oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

Gabriela Muskała: czy ja mam w sobie duszę rebeliantki?

mąż Grzegorz Zgliński, syn Michał (ur. 1995)
W 1994 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Pod pseudonimem Amanita Muskaria wraz z siostrą Moniką napisała dwie sztuki teatralne:"Podróż do Buenos Aires" i "Daily Soup".
W 2016 roku brała udział w kampanii Fundacji Gwiazdy Nadziei pt. "Nie daj się zaskoczyć!" zachęcającej do zrobienia badań w kierunku WZW (razem z Piotrem Fronczewskim, Arturem Barcisiem, Joanną Osydą i Krzysztofem Tyńcem).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Świetnie odegrała rolę, była przezabawna, ale i dramatyczna, kiedy trzeba było. Rewelacyjne przeniesienie rzeczywistych cech tego typu bohaterki.

Moim zdaniem jest perfekcyjną aktorką. Czy ktoś w końcu to doceni, czy też w polskim kinie rządzi układ?

bardzo fajnie.

Ta aktorka ma wprawdzie na koncie głównie role drugoplanowe i epizodyczne, ale myślę że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zresztą tego jej życzę bo jest jedną z ciekawszych aktorek.

Bardzo dobra aktorka. Informacje z notki biograficznej potwierdzają, że to niebanalna osoba.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones