Hans Florian Zimmer

[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/307/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":42808,"rate":8.613927303307793,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/307/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":11,"rate":8.090909090909092,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/307/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":5,"rate":4.4,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}}]
8,6
42 808 ocen muzyki
Hans Zimmer I
Hans Zimmer urodził się 12 września 1957 roku we Frankfurcie nad Menem. Jest kompozytorem muzyki filmowej. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki na fortepianie. Niestety był tak kiepski, że jego nauczyciel już po tygodniu zrezygnował z jego edukacji. Hansa to nie zniechęciło. Dalej uczył się sam.

Na studia wyjechał do Londynu. Po ukończeniu uniwersytetu poznał Trevora Horna i Geoffa Downesa, którzy założyli zespół The Buggles, grający muzykę pop. Najbardziej znany jest on z utworu ''Video Killed the Radio Star", wielkiego przeboju lat 80.

W świat muzyki filmowej wprowadził go kompozytor Stanley Myers, z którym współpracował dłuższy czas. Jego pierwsza ścieżka dźwiękowa powstała do filmu polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego "Fucha". Już wtedy zaczął być znany ze swojego oryginalnego stylu, który polegał na łączeniu orkiestry z elektrycznym brzmieniem keyboardów i pracą na komputerach.

Przełomowy moment nastąpił w 1988 roku. Hans Zimmer został wtedy nominowany do Oscara za soundtrack do filmu "Rainman". Artyście nie udało się zdobyć statuetki, ale za to stał się rozpoznawalny w Hollywood.

W połowie lat 90. otrzymał Nagrodę Akademii za muzykę do animowanego filmu Disneya "Król lew". Od tego czasu dostaje wiele propozycji i ofert dotyczących muzyki filmowej.

Po licznych sukcesach wraz z Rayem Rifkinem założył Media Ventures. Była to pierwsza w Hollywood oficjalnie zarejestrowana organizacja, która łączyła kompozytorów muzyki filmowej. Należeli do niej między innymi Harry Gregson-Williams, Bryan Tyler, Lisa Gerrard i Trevor Rabin. Tworzyli oni muzykę łączącą orkiestrę symfoniczną i elektronikę. Grupa rozpadła się w 2003 roku.

Hans Zimmer ma żonę Suzanne i czworo dzieci. W Hollywood uchodzi za jedną z najbardziej skrytych osobistości.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 12 września 1957

miejsce urodzenia: Frankfurt nad Menem, RFN , (obecnie Niemcy)

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 20 innych nagród i 103 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza muzyka oryginalna za film Król Lew w roku 1995 Złoty Glob Najlepsza muzyka za film Gladiator w roku 2001 wraz z: Lisa Gerrard Złoty Glob Najlepsza muzyka za film Król Lew w roku 1995 Saturn Najlepsza muzyka za film Interstellar w roku 2015 Saturn Najlepsza muzyka za film Incepcja w roku 2011 Saturn Najlepsza muzyka za film Mroczny Rycerz w roku 2009 wraz z: James Newton Howard Critics' Choice Najlepsza muzyka za filmy Droga do El Dorado, Gladiator, Mission: Impossible 2 w roku 2001 Annie Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka za film Mały Książę w roku 2017 wraz z: Richard Harvey Annie Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka za film Kung Fu Panda w roku 2009 wraz z: John Powell Annie Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka w animowanej produkcji telewizyjnej lub krótkometrażowej za film Kung Fu Panda: Sekrety Potężnej Piątki w roku 2009 wraz z: John Powell, Henry Jackman
dwukrotnie żonaty: 1. Suzanne Zimmer (rozwód), 3 dzieci: Zoe, Brigitte i Jake; 2. Vicki Carolin (19.03.1982 - 07.04.1992, rozwód), dziecko
Poza pracą kompozytora Zimmer jest szefem działu muzyki filmowej DreamWorks. To pierwsza nominacja kompozytora na takie stanowisko od czasów Dimitriego Tiomkina w MGM i Alfreda Newmana w 20th Century Fox.
Napisał muzykę do 4-minutowej reklamy samochodu marki Maybach.
Mimo że Hans Zimmer nie napisał ani jednej nuty do ścieżki dźwiękowej filmu "The Whole Wide World", figuruje obok Harry'ego Gregsona-Williamsa jako kompozytor.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych