Heath Ledger

Heath Andrew Ledger

8,9
49 789 ocen gry aktorskiej
Heath Ledger był młodym, australijskim aktorem. Gwiazdy na czele z Melem Gibsonem przepowiadały mu wielką przyszłość. Dla filmu zrezygnował z obiecującej kariery hokeisty (wspaniałe warunki fizyczne, 188 cm wzrostu). W wieku 16 lat opuścił dom i wyruszył wraz z przyjacielem do Sydney, gdzie zadebiutował w thillerze "Blackrock". Następnie zagrał kolarza w serialu sportowym "Siódme poty", wystąpił także w kostiumowym "Prawie miecza". Jego pierwszą produkcją hollywoodzką była rola w "Zakochanej złośnicy". Gdy przez rok nie oferowano mu żadnego angażu i Heath miał zamiar zrezygnować z aktorstwa, nagle pojawiła się szansa zagrania w "Patriocie", u boku samego Mela Gibsona. Wybrano go spośród dwustu kandydatów i w ten sposób wcielił się w Gabriela Martina. To była jego przełomowa rola - od tej pory Heath prawie nie schodził z planu filmowego. Zagrał w stylizowanej na czasy średniowiecza komedii "Obłędny rycerz" i nagrodzonej Oscarem produkcji "Czekając na wyrok". Jego kolejny film to ekranizacja powieści A.E.W. Masona, rozgrywająca się w 1898 roku - "Cena honoru". Ledger zagrał tam młodego dezertera Harry'ego. Później pojawił się w "Zjadaczu grzechów", gdzie wcielił się w postać księdza Alexa, i opowieści o legendarnym bohaterze australijskim "Ned Kelly". Pod koniec października 2002 roku Heath miał rozpocząć zdjęcia do historycznego filmu "Alexander" Olivera Stone'a, gdzie wcieliłby się w postać macedońskiego zdobywcy, Aleksandra Wielkiego - niestety, odrzucił tę rolę, a jego miejsce zajął Colin Farrell ("Telefon"). W kolejnych latach Ledger zagrał m.in. w "Tajemnicy Brokeback Mountain", "Candy" oraz "Mrocznym Rycerzu". Rola w tym ostatnim przyniosła mu, pośmiertnie Oscara. Aktor zmarł 22 stycznia 2008 roku.
Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczął w rodzinnym Perth, przystępując jako dziesięciolatek do miejscowego teatru. Jego kariera nabrała rozpędu, gdy zaczął grać w australijskich serialach telewizyjnych, takich jak "Clowning Around", "Bush Patrol", "Wyspa przygód". Równocześnie kontynuował swoją współpracę z teatrem, pozostając członkiem dwóch bardzo cenionych zespołów: Globe Theatre Company oraz Midnight Youth Acting Company. W tym czasie wystąpił także w kilku niezależnych produkcjach jak "Dwie ręce". W 1997 roku zagrał po raz pierwszy główną rolę w serialu amerykańskim, co było jednym z ważniejszych bodźców, które spowodowały wyjazd Ledgera do USA. Sławę w Hollywood przyniósł mu film "Zakochana złośnica", w którym zagrał główną rolę, a partnerowała mu Julia Stiles. Wielkim sukcesem był "Patriota", w którym Ledger występował z taką sławą jak Mel Gibson. To umocniło jego pozycję jako bardzo obiecującego i utalentowanego, młodego człowieka. Heath Ledger dał się poznać jako aktor bardzo wszechstronny, jego role były zróżnicowane i ciekawe - zagrał homoseksualistę ("Tajemnica Brokeback Mountain"), a nie długo później wielkiego podrywacza - Casanovę (w filmie o takim samym tytule). Warte wspomnienia obrazy z jego udziałem to także: "Obłędny rycerz", "Czekając na wyrok", "Zjadacz grzechów", "Nieustraszeni bracia Grimm" i "Mroczny Rycerz" (rolę Jokera w wykonaniu Ledgera nagrodzono m.in. Oscarem). Aktor zmarł 22 stycznia 2008 roku w wyniku przedawkowania leków.
Heath Ledger to jeden z najbardziej cenionych australijskich aktorów. Urodził się 4 kwietnia 1979 roku w Perth w rodzinie o szkockich i irlandzkich korzeniach jako Heathcliff Andrew Ledger. On i jego siostra Kate otrzymali te imiona na cześć bohaterów "Wichrowych wzgórz" Emily Bronte. Początkowo zamierzał zostać hokeistą, lecz zrezygnował z obiecującej kariery sportowej na rzecz filmu.
Mając 16 lat, zrezygnował ze szkoły i wyjechał do Sydney, by tam kształcić się aktorsko. Jednymi z jego pierwszych obrazów były australijskie seriale "Home and Away" i "Siódme poty". Następnie zaczął grać w amerykańskich produkcjach, które przyczyniły się do tego, że Heath stał się prawdziwą gwiazdą.
Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: "Zakochana złośnica" (swobodna adaptacja dramatu Williama Szekspira), "Patriota" (zrealizowany z rozmachem dramat kostiumowy z Melem Gibsonem w roli głównej), "Obłędny rycerz" (komedia przygodowa zainspirowana "Opowieściami kanterberyjskimi"), "Czekając na wyrok" (z nagrodzoną Oscarem Halle Berry) i kontrowersyjna "Tajemnica Brokeback Mountain". Rola Ennisa Del Mara przyniosła mu nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Inne ważne role to: Harry Faversham w "Cenie honoru", Skip Engblom w "Królach Dogtown", Casanova w "Casanovie", Jacob Grimm w "Niesutrasoznych braciach Grimm" i Joker w "Mrocznym rycerzu". Miał też zagrać Maxa w "Roswell", Aleksandra Wielkiego w dramacie kostiumowym "Aleksander", Kar w "Kuloodpornym", Lestata de Lioncourta w "Królowej potępionych", Hansona w "Mieście gniewu", ale część ról albo odrzucił, albo otrzymali je inni aktorzy.
Sława przytłoczyła Ledgera. Zaczął mieć problemy ze zdrowiem, a przede wszystkim ze snem. Praca przy "Mrocznym rycerzu" kompletnie rozstroiła aktora- zdarzało się, że sypiał zaledwie dwie godziny na dobę. To sprawiło, że postanowił przyjmować leki nasenne, które w końcu okazały się zgubne...
22 stycznia 2008 roku Heatha odnaleziono martwego w jego apartamencie w Los Angeles. Okazało się, że przyjął zabójczą dawkę 6 różnych środków nasennych. Lekarze orzekli, że był to raczej nieszczęśliwy wypadek niż świadome samobójstwo.
Heath Ledger osierocił kilkuletnią córeczkę Matildę, którą miał z aktorką Michelle Williams. W jego testamencie (spisanym w 2003 roku) nie wspomniał o zpaisaniu majątku córce, gdyż wtedy nie znał jeszcze Michelle. Spadek przypadł rodzicom Heatha i jego rodzeństwu; przyrzekli oni jednak, że zaopiekują się Matildą i jej matką.
Pogrzeb aktora odbył się 9 lutego 2008 roku w australijskim kościele Penrhos College. Ciało Ledgera zostało skremowane.