Heath Ledger 

Heath Andrew Ledger

8,9
52 897 ocen gry aktorskiej
Heath Ledger
Heath Ledger był młodym, australijskim aktorem. Gwiazdy na czele z Melem Gibsonem przepowiadały mu wielką przyszłość. Dla filmu zrezygnował z obiecującej kariery hokeisty (wspaniałe warunki fizyczne, 188 cm wzrostu). W wieku 16 lat opuścił dom i wyruszył wraz z przyjacielem do Sydney, gdzie zadebiutował w thillerze "Blackrock". Następnie zagrał kolarza w serialu sportowym "Siódme poty", wystąpił także w kostiumowym "Prawie miecza". Jego pierwszą produkcją hollywoodzką była rola w "Zakochanej złośnicy". Gdy przez rok nie oferowano mu żadnego angażu i Heath miał zamiar zrezygnować z aktorstwa, nagle pojawiła się szansa zagrania w "Patriocie", u boku samego Mela Gibsona. Wybrano go spośród dwustu kandydatów i w ten sposób wcielił się w Gabriela Martina. To była jego przełomowa rola - od tej pory Heath prawie nie schodził z planu filmowego. Zagrał w stylizowanej na czasy średniowiecza komedii "Obłędny rycerz" i nagrodzonej Oscarem produkcji "Czekając na wyrok". Jego kolejny film to ekranizacja powieści A.E.W. Masona, rozgrywająca się w 1898 roku - "Cena honoru". Ledger zagrał tam młodego dezertera Harry'ego. Później pojawił się w "Zjadaczu grzechów", gdzie wcielił się w postać księdza Alexa, i opowieści o legendarnym bohaterze australijskim "Ned Kelly". Pod koniec października 2002 roku Heath miał rozpocząć zdjęcia do historycznego filmu "Alexander" Olivera Stone'a, gdzie wcieliłby się w postać macedońskiego zdobywcy, Aleksandra Wielkiego - niestety, odrzucił tę rolę, a jego miejsce zajął Colin Farrell ("Telefon"). W kolejnych latach Ledger zagrał m.in. w "Tajemnicy Brokeback Mountain", "Candy" oraz "Mrocznym Rycerzu". Rola w tym ostatnim przyniosła mu, pośmiertnie Oscara. Aktor zmarł 22 stycznia 2008 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 4 kwietnia 1979

data śmierci: 22 stycznia 2008

miejsce urodzenia: Perth, Australia

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 19 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Ma trzy siostry: starszą rodzoną Kate Ledger oraz młodsze przyrodnie Olivię Ledger i Ashleigh Bell.
Zastanawiał się nad rolą Kara w filmie "Kuloodporny", ale w końcu ją odrzucił. Ostatecznie angaż otrzymał Seann William Scott.
Miał zagrać Maxa w serialu "Roswell: w kręgu tajemnic", ale po porażce serialu "Prawo miecza", w którym grał główną rolę, wytwórnia Fox nie chciała go zatrudnić. Ostatecznie angaż otrzymał Jason Behr.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

To co pokazał, to prawdziwy aktorski majstersztyk.
Szkoda, ze tak szybko zniknął z tego świata...

Tragiczna śmierć aktora w młodym wieku:
+700% do: umiejętności aktorskich i atrakcyjności fizycznej. Awans na ikonę popkultury gratis... To samo z Deanem i Phoenixem - tyle, że nie byli uzdolnieni w takim stopniu, jak Heath. Pozdrawiam.

i jestem tu każdego roku. RIP Heath.

Jakie filmy wybrałby teraz, a które świadczyłyby o jego ambicjach zawodowych (bo nie ma wątpliwości, że po sukcesie ikonicznego już Jokera Ledger mógłby spokojnie przebierać w propozycjach). Jakimi rolami jeszcze by błysnął, a może przeciwnie, Joker i Ennis z BR byłyby dwiema wybitnymi rolami w jego karierze?...

Nie inaczej będzie teraz. Spoczywaj w spokoju geniuszu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones