Heath Andrew Ledger

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/6322/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":43180,"rate":8.803126447429365,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/6322/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":7,"rate":4.714285714285714,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/6322/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}}]
8,8
43 180 ocen gry aktorskiej
Heath Ledger
Heath Ledger był młodym, australijskim aktorem. Gwiazdy na czele z Melem Gibsonem przepowiadały mu wielką przyszłość. Dla filmu zrezygnował z obiecującej kariery hokeisty (wspaniałe warunki fizyczne, 188 cm wzrostu). W wieku 16 lat opuścił dom i wyruszył wraz z przyjacielem do Sydney, gdzie zadebiutował w thillerze "Blackrock". Następnie zagrał kolarza w serialu sportowym "Siódme poty", wystąpił także w kostiumowym "Prawie miecza". Jego pierwszą produkcją hollywoodzką była rola w "Zakochanej złośnicy". Gdy przez rok nie oferowano mu żadnego angażu i Heath miał zamiar zrezygnować z aktorstwa, nagle pojawiła się szansa zagrania w "Patriocie", u boku samego Mela Gibsona. Wybrano go spośród dwustu kandydatów i w ten sposób wcielił się w Gabriela Martina. To była jego przełomowa rola - od tej pory Heath prawie nie schodził z planu filmowego. Zagrał w stylizowanej na czasy średniowiecza komedii "Obłędny rycerz" i nagrodzonej Oscarem produkcji "Czekając na wyrok". Jego kolejny film to ekranizacja powieści A.E.W. Masona, rozgrywająca się w 1898 roku - "Cena honoru". Ledger zagrał tam młodego dezertera Harry'ego. Później pojawił się w "Zjadaczu grzechów", gdzie wcielił się w postać księdza Alexa, i opowieści o legendarnym bohaterze australijskim "Ned Kelly". Pod koniec października 2002 roku Heath miał rozpocząć zdjęcia do historycznego filmu "Alexander" Olivera Stone'a, gdzie wcieliłby się w postać macedońskiego zdobywcy, Aleksandra Wielkiego - niestety, odrzucił tę rolę, a jego miejsce zajął Colin Farrell ("Telefon"). W kolejnych latach Ledger zagrał m.in. w "Tajemnicy Brokeback Mountain", "Candy" oraz "Mrocznym Rycerzu". Rola w tym ostatnim przyniosła mu, pośmiertnie Oscara. Aktor zmarł 22 stycznia 2008 roku.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 4 kwietnia 1979

data śmierci: 22 stycznia 2008

miejsce urodzenia: Perth, Australia

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 20 innych nagród i 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepszy aktor drugoplanowy za film Mroczny Rycerz w roku 2009 Złoty Glob Najlepszy aktor drugoplanowy za film Mroczny Rycerz w roku 2009 BAFTA Najlepszy aktor drugoplanowy za film Mroczny Rycerz w roku 2009 Saturn Najlepszy aktor drugoplanowy za film Mroczny Rycerz w roku 2009 Kryształowa Statuetka Ulubione ekranowe dopasowanie za film Mroczny Rycerz w roku 2009 wraz z: Christian Bale Critics' Choice Najlepszy aktor drugoplanowy za film Mroczny Rycerz w roku 2009 Złoty Popcorn Najlepszy czarny charakter za film Mroczny Rycerz w roku 2009 Złoty Popcorn Najlepszy pocałunek za film Tajemnica Brokeback Mountain w roku 2006 wraz z: Jake Gyllenhaal AFI / AACTA (od 2012 roku) Najlepszy australijski aktor w produkcji zagranicznej za film Mroczny Rycerz w roku 2008 Aktor Najlepszy aktor w roli drugoplanowej za film Mroczny Rycerz w roku 2009
Ma trzy siostry: starszą rodzoną Kate Ledger oraz młodsze przyrodnie Olivię Ledger i Ashleigh Bell.
Zastanawiał się nad rolą Kara w filmie "Kuloodporny", ale w końcu ją odrzucił. Ostatecznie angaż otrzymał Seann William Scott.
Miał zagrać Maxa w serialu "Roswell: w kręgu tajemnic", ale po porażce serialu "Prawo miecza", w którym grał główną rolę, wytwórnia Fox nie chciała go zatrudnić. Ostatecznie angaż otrzymał Jason Behr.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych