Jean-Pierre Cassel 

Jean-Pierre Crochon

7,2
1 360 ocen gry aktorskiej
Jean-Pierre Cassel
Jean-Pierre Crochon, znany jako Jean-Pierre Cassel, urodził się 27 października 1932 roku w Paryżu (Francja). Jest synem lekarza i śpiewaczki operowej, która przekazała mu uwielbienie do świata sztuki i spektaklu. Młody Crochon po zdaniu matury uczęszczał do szkoły teatralnej Les Cours Simon. Potem przyjął pseudonim Cassel. Zafascynowany komediami muzycznymi, spędził dużo czasu w klubach paryskiej dzielnicy Saint-Germain-des-Pres, gdzie spotkał jednego ze swoich idoli, Gene'a Kelly'ego. Amerykański gwiazdor nauczył Jean-Pierre'a stepowania, a ten drugi, choć nie wymieniony w napisach końcowych, wystąpił w filmie "Szczęśliwa droga".

Od 1953 roku Cassel pojawiał się w kinie w małych rolach. Został w pełni zauważony kilka lat później, dzięki debiutantowi Philippowi de Broca, który wypatrzył go w teatrze, a następnie powierzył rolę w filmie "Igraszki miłosne", pierwszej z serii błyskotliwych komedii autorstwa Daniela Boulangera. O Cassela zaczynali zabiegać i inni reżyserzy, tacy jak Renoir, René Clair czy Abel Gance. W 1969 roku aktor towarzyszył Brigitte Bardot w obrazie "Niedźwiedź i laleczka" w reżyserii Michela Deville, który 5 lat później powierzył mu rolę manipulatora w "Karierze na zlecenie". Ale to "złośliwy" Claude Chabrol pomógł mu odejść od wizerunku uroczego uwodziciela wraz z filmem "Zerwanie".

Jean-Pierre Cassel figuruje w czołówkach wielu znaczących filmów francuskich lat 60. i 70. Od "Armii cieni" Melville'a, przez "Doktora Francoise Gaillanda", "Czy Paryż płonie?", aż do "Dyskretnego uroku burżuazji" Bunuela, gdzie jego mieszanka elegancji i ironii sprawiły cuda. Także realizatorzy międzynarodowi zabiegali o Cassela. Wśród nich Richard Lester, u którego wcielił się w postać Ludwika XIII w "Trzech muszkieterach", Sidney Lumet, Joseph Losey czy Robert Altman. W latach 80. i 90. częściej gościł na ekranach telewizyjnych i deskach teatralnych, a jego powrót na wielkie ekrany zaznaczał się rolami u starych znajomych: de Broca w "Szuani!" czy Chabrola w "Ceremonii" (jedyna w karierze nominacja do Cezara). 

W następnym dziesięcioleciu młode pokolenie twórców nie zapomniało o tym znakomitym aktorze. Udowodniły to jego kreacje w "Purpurowych rzekach", gdzie grał u boku swego syna Vincenta oraz w "Snach o potędze", gdzie był filmowym ojcem Guillaume'a Caneta. Po raz ostatni Cassel pojawił się na ekranie w "Asteriksie na olimpiadzie". Był dwukrotnie żonaty - z Sabine Litique (mieli troje dzieci - synów Vincenta i Mathiasa oraz córkę Olivię) i z Anne Célérier, z którą miał córkę Cécile. Aktor zmarł na raka 19 kwietnia 2007 roku. 
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 października 1932

data śmierci: 19 kwietnia 2007

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 183 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Sabine Litique (1966 - 1980, rozwód), 3 dzieci: Vincent (ur. 23.11.1966), Olivia i Mathias; 2. Anne Célérier (od 30.12.1981 do jego śmierci), córka Cécile (ur. 25.06.1982)
Zmarł na raka w Paryżu (Francja).
Był jednym z kandydatów do roli Freddy'ego w "Podrywaczach". Do współpracy ostatecznie zaproszono Jacquesa Charriera.
Był rozważany przy obsadzaniu roli Gilberta Telliera w filmie "Prawda", którą finalnie zagrał Sami Frey.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych